Biskup tuszował pedofilię?
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Biskup tuszował pedofilię?

Czy były ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej tuszował pedofilię? „Gazeta Wyborcza” informuje, że Watykan zlecił dochodzenie w sprawie zaniedbań emerytowanego biskupa Tadeusza Rakoczego.Rakoczy kierował diecezją bielsko-żywiecką przez ponad 20 lat. Zaniedbań miał się dopuścić kilkanaście lat temu. Zgłosił się do niego wtedy były ministrant molestowany w dzieciństwie przez księdza pedofila. Opowiedział swoją historię, prosił o ukaranie sprawcy. Bp Rakoczy spotkał się z nim dwa razy, ale - jak twierdzą informatorzy „Wyborczej” - nic z tą wiedzą nie zrobił.
Ksiądz pedofil wykorzystał później kolejnego chłopca. Zareagował dopiero następca Rakoczego bp Roman Pindel, który wszczął postępowanie w tej sprawie.
 
Kościelni hierarchowie od 2001 r. mają obowiązek zgłaszania do watykańskiej Kongregacji ds. Nauki Wiary każdego przypadku nadużyć seksualnych. Jeśli tego nie robią, sami mogą zostać ukarani. 
Po premierze „Zabawy w chowanego”, drugiego filmu braci Sekielskich o pedofilii w Kościele, prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak zawiadomił Watykan o niedopełnieniu obowiązków przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Watykan wszczął dochodzenie w tej sprawie, a zebranie dowodów powierzył metropolicie poznańskiemu abp. Stanisławowi Gądeckiemu. 
 
Teraz - jak ustaliła „Wyborcza” -  trwa zbieranie dowodów w sprawie Rakoczego. Watykan zlecił przeprowadzenie dochodzenia metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu. Wiadomo, że jego wysłannik spotkał się już z ofiarą księdza pedofila. 
 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy kurię bielsko-żywieckiego. Poniżej publikujemy odpowiedzi na przesłane przez nas pytania.   

Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczącej rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej.
 
Wiemy o tym, że Ofiara złożyła do Stolicy Apostolskiej skargę dotyczącą zaniedbań Biskupa Tadeusza Rakoczego. 
 
Mając na uwadze dobro ofiar przestępstw seksualnych wobec osób niepełnoletnich oraz dochodzenie prawdy, Biskup Bielsko-Żywiecki prosi o zgłaszanie wszelkich ewentualnych nadużyć do wyznaczonego w diecezji Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży:
Ksiądz Klaudiusz Dziki
Kuria Diecezjalna
Ul. Żeromskiego 5a
43-300 Bielsko-Biała
e-mail: delegat@kuria.bielsko.pl
Telefon:  +48 734 176 655 
 
Każde zgłoszenie jest przyjmowane z należytą uwagą i troską o ochronę dobra osoby pokrzywdzonej.


Zobacz inne wiadomości tego autora: