Bielsko-Białą odwiedzi  XII książę bielski – 170 lat Kaplicy Zamkowej!
źródło: Muzeum Historyczne w B-B
Monika PiaseckaMonika Piasecka

Bielsko-Białą odwiedzi XII książę bielski – 170 lat Kaplicy Zamkowej!

26 lipca, z okazji 170-lecia poświęcenia kaplicy, odbędą się uroczystości z bogatym programem artystycznym i znamienitymi gośćmi oraz potomkami arystokratycznego rodu książąt Sułkowskich.
Kaplica Zamkowa pw. św. Anny w Bielsku-Białej – obok kościoła katedralnego pw. św. Mikołaja – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów współczesnego miasta. Została zbudowana w latach 1848–1850 jako kaplica rodzinna książąt Sułkowskich i pełniła funkcje sepulkralne, stając się miejscem spoczynku jej przedstawicieli.
 
26 lipca, z okazji 170-lecia poświęcenia kaplicy, odbędą się uroczystości z bogatym programem artystycznym i znamienitymi gośćmi oraz potomkami arystokratycznego rodu książąt Sułkowskich.
 
W Kaplicy Zamkowej odbędzie się msza odpustowa z udziałem Chóru Kameralnego Veravoce.
Następnie, w Salonie Muzycznym, zaplanowano koncert muzyki poważnej, w którym usłyszymy utwory Franza Liszta i Fryderyka Chopina w wykonaniu Marka Mizery i kwintetu smyczkowego.
Tego dnia odbędzie się promocja najnowszych „Zeszytów Sułkowskich”, z udziałem autorów tekstów – Grzegorza Madeja, Bożeny i Bogusława Chorążych oraz Karola Sienkiewicza. 
Mówi Grzegorz Madej – Posłuchaj.
 
Wydarzenie będzie okazją do świętowania historycznej rocznicy wraz z potomkami rodu Sułkowskich. 
Na uroczystości, z Kanady przyjedzie Carl Sułkowski – tytularny XII książę bielski 
wraz z żoną Leslie. 
 
Carl Sułkowski jest prapraprapraprawnukiem Aleksandra Józefa Sułkowskiego – I księcia bielskiego, premiera rządu saskiego i faworyta królewskiego oraz Marii Anny z domu baronówny Stein zu Jettingen,damy Krzyża Gwiaździstego.

Losy Kaplicy Zamkowej w latach:
 
*Od 1848 do 1850 została zbudowana jako kaplica rodzinna książąt Sułkowskich.
 
*Od 1865 do 1940 w kryptach kaplicy zostały złożone doczesne szczątki siedmiorga przedstawicieli książęcego rodu, na czele z jej budowniczym, księciem Ludwikiem.
 
*W 1945 r. świątynia została przejęta wraz z zamkiem na cele szkoły oficerskiej żołnierzy sowieckich. Wówczas doszło do jej dewastacji oraz pierwszych włamań do krypt.
 
*W latach 50. Ryszard Sroczyński pracował w jej wnętrzu nad glinianym modelem pomnika Adama Mickiewicza, który stanął później na dawnym placu Narutowicza.
 
*W 1960 r. budowla została przekazana przez władze miasta Kościołowi polskokatolickiemu, który zabezpieczył krypty.
 
*W 1998 r. prawnym właścicielem obiektu stało się bielskie Muzeum, funkcjonujące w zamku od zakończenia wojny. Przez kolejne lata służyła za muzealny magazyn.
 
*W 2004 roku, po gruntownej renowacji, kaplica odzyskała dawny blask i stała się jednym z cennych zabytków w regionie.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: