Autobusy brudne i śmierdzące?
fot.: PKM Czechowice-Dziedzice
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Autobusy brudne i śmierdzące?

Czyszczą, dezynfekują, a nawet ozonują. Przewoźnicy w naszym regionie zapewniają, że dbają o czystość w autobusach. Dostajemy jednak sygnały, że niektóre są brudne i śmierdzące. Czy to prawda? Liczymy na Wasze komentarze. "Autobusy są tak brudne i śmierdzące, że szok. Niestety jesteśmy zmuszeni jeździć nimi do pracy." To cytat. Dostaliśmy kilka wiadomości od słuchaczy, którzy twierdzą, że autobusy w Żywcu nie są odpowiednio sprzątane i dezynfekowane.

„To wierutne kłamstwo. Trzymamy rękę na pulsie. Autobusy są codziennie sprzątane i odkażane” – odpowiada prezes żywieckiego MZK. PosłuchajLeszek Kamiński zaprasza osoby, które narzekają na czystość w pojazdach o bezpośredni kontakt i wskazanie, który z autobusów i kiedy był brudny.

A jak jest z czystością autobusów w innych miastach? W Czechowicach-Dziedzicach autobusy PKM-u, w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, poddawane są codziennej dezynfekcji poprzez ozonowanie. Badania potwierdzają skuteczność tej metody w walce z koronawirusem. Stąd wniosek aby dezynfekowanie z użyciem ozonu było stosowane również w autobusach MZK w Bielsku-Białej. Domaga się tego trójka bielskich radnych.

Z kolei w autobusach komunikacji miejskiej w Oświęcimiu codziennie myte są poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia pojazdów najczęściej dotykane przez pasażerów. Dodatkowo otwierane są wszystkie drzwi, aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jak najbardziej przewietrzyć pojazd.

W Oświęcimiu jutro (28.03) będą dezynfekowane również wiaty i ławki na przystankach autobusowych. Dwuosobowa ekipa w specjalnych ubraniach ochronnych umyje i odkazi w sumie 76 wiat przystankowych.

W pierwszej kolejności z użyciem płynu dezynfekującego oczyszczone zostaną przystanki w Starym Mieście. Potem pracownicy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych przejadą na osiedle Chemików, Błonie i Zasole. Kolejnym punktem będą wiaty na osiedlu Stare Stawy, Monowice i Dwory.

Specjalnymi preparatami zdezynfekowane zostaną też ławki, które są na przystankach. Odkażone będą również metalowe barierki przy schodach prowadzących na bulwary i mostek na placu Pokoju.

Dezynfekcja prowadzona jest także w Bielsku-Białej. Dezynfekowane są przejścia podziemne wraz z windami, przejścia dla pieszych, kładka przy ul. Warszawskiej, chodnik przed dworcami PKP i PKS, Rynek, plac Bolesława Chrobrego, schody przy budynku NOT oraz 80 przystankach komunikacji miejskiej.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: