Magda FritzMagda Fritz

Wyczekiwanie na rynku

W Bielsku-Białej odbywają się targi domów i mieszkań "Beskid Dom 2009". Jest ponad 40 wystawców: deweloperzy, agencje nieruchomości, biura projektowe oraz instytucje finansowe. Takie targi w stolicy Podbeskidzia odbywają się po raz pierwszy. Organizatorzy przyznają, że odwiedzających jest bardzo dużo. Handlujący nowymi i używanymi mieszkaniami mówią, że większość klientów wyczekuje. Czekają przede wszystkim na lepsze warunki w bankach przy zaciąganiu kredytów. W związku z wprowadzonymi na skutek kryzysu finansowego obostrzeniami przy pożyczaniu pieniędzy, zmniejszyła się zdolność kredytowa klientów banków, ludzie nie mają także środków na tzw. 20-30 proc. wkład własny. Zdaniem jednego z deweloperów, Jerzego Woźniakowskiego z "Arkonu" lepiej powinno być już wkrótce. "Myślę, że stanie się to już po nowym roku. Banki nie mogą przecież nieustannie trwać z tzw. przymkniętymi bramkami do udzielania kredytów"-mówi Woźniakowski.

Deweloperzy przyznają, że nie należy spodziewać się jeszcze większych obniżek cen nowych mieszkań. Te spadły w przeciągu ostatnich 3 miesięcy o ok. 10-15 proc. Od czasu do czasu pojawiają się różne promocje. 3300 zł za metr kw- taką ofertę (jedną z najtańszych) znaleźliśmy na bielskich targach. To mieszkania w budynku wielorodzinnym, którego budowa dopiero ruszyła w Bielsku-Białej.

Podobne obniżki cen zanotowano na rynku wtórnym. Ruch jest, ale zmalałą sprzedaż. "Ludzie dzwonią, umawiają się, oglądają mieszkanie, ale wstrzymują się z decyzją. Czekają na dalszy spadek cen"- mówi Rafał Brzazgacz z EuroCapital. "Nie było załamania cen, jeśli chodzi o mieszkania na rynku wtórnym. Ceny spadły o ok. 10-15 proc. Bywa, że cena ostateczna transakcji jest niższa od ceny oferowanej, ale nie są to wielkie różnice"- mówi Robert Waluś z Kanon Nieruchomości.

2-dniowe targi w BCK zorganizowało Biuro Promocji i Wystaw "Astra". Patronat nad imprezą ma Radio Bielsko.

Posłuchaj audycji:Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: