Pomagają odzyskać wzrok
Magda FritzMagda Fritz

Pomagają odzyskać wzrok

W ciągu czterech dni przeprowadzono 218 operacji oczu! Małżeństwo Kotlarczyk z Kobiernic pomaga najuboższym mieszkańcom Etiopii."Wybieraliśmy najbiedniejszych. To były dramatyczne wybory. Niektórzy pieszo przeszli 150 km, czekali na lekarza ponad tydzień. Nie wszystkim udało się pomóc"- mówi nasz dzisiejszy gość Stanisław Kotlarczyk.
Podróżnik z Kobiernic wraz z żoną organizuje pomoc dla mieszkańców Etiopii. Do tego afrykańskiego kraju trafili w 2007 r. W kwietniu pojadą po raz 14, znowu organizując akcję masowych operacji oczu.
Wszystko zaczęło się od pomocy przypadkowo spotkanej kobiecie. "Podróżując robimy zdjęcia. Ta kobieta siedziała z maleńkim dzieckiem gdzieś tam na kamieniu. Będąc tam kolejny raz, pod wpływem impulsu zaczęliśmy jej szukać. Znaleźliśmy- była bezdomna z trójką dzieci"- wspomina Kotlarczyk. Okazało się, ze Etiopka zachorowała na jaglicę i straciła wzrok. "Postanowiliśmy coś w tej sprawie zrobić"- mówi podróżnik. Udało się, kobieta po operacji odzyskała wzrok. Potem Kotlarczykowie poznali etiopską okulistkę, która studiowała medycynę w Polsce. Rok temu wspólnie po raz pierwszy zorganizowali akcję masowych operacji. Usuwali pacjentom kataraktę, chirurgicznie leczyli zaawansowane przypadki zapalenia rogówki spojówek. "Dla biednych ludzi lekarz nie jest osiągalny. Żeby się leczyć, trzeba mieć pieniądze"- mówi mieszkaniec Kobiernic.
Koszt jednej operacji to ok. 130 dolarów. Podróżnicy zbierają pieniądze od znajomych, ludzi dobrej woli. Pod koniec kwietnia organizują drugą akcję masowych operacji oczu w innej etiopskiej miejscowości. Foto: S. Kotlarczyk

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: