Co to jest FAS?

Trzy noworodki na tysiąc rodzą się z FAS. Powód - picie przez matkę alkoholu w ciąży. O tej chorobie wiemy coraz więcej. FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy może się rozwinąć u niemowląt, których matka piła alkohol w trakcie ciąży.
Dziecko dotknięte tą chorobą można rozpoznać po dysmorfiach w rozwoju fizycznym. Groźniejsze są jednak zmiany w zachowaniu, spowodowane przez niedorozwój części mózgu (niezrozumienie norm społecznych, ucieczki z domu, dziwne szokujące zachowania). Kłopoty pojawiają się często dopiero w okresie dojrzewania, kiedy płat czołowy mózgu przestaje się rozwijać.
Choroba nie jest dziedziczna - tłumaczy ekspert od FAS Teresa Szumiło, zajmująca się badaniami nad tą chorobą.
Pytana przez naszych słuchaczy czy alkoholizm ojca może mieć wpływ na rozwój FAS u dziecka, odpowiada - amerykanie zalecają, żeby rodzice chcący urodzić zdrowe dziecko zachowali alkoholową abstynencję 3 miesiące przed poczęciem dziecka. Jednak w przypadku FAS decyduje alkohol spożywany przez matkę. Nawet w niewielkich ilościach.
Kampanię ""Ciąża bez alkoholu" prowadzi m.in. gmina Bielsko-Biała. Więcej informacji o FAS na stronie www.ciazabezalkoholu.pl


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: