Znicze i kwiaty dla ofiar marszu
Beata SteklaBeata Stekla

Znicze i kwiaty dla ofiar marszu

Zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów uczczono dzisiaj na Cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach pamięć ofiar Marszu Śmierci, który 77 lat temu wyruszył z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.Więźniowe byli pędzeni w kierunku Gliwic i Wodzisławia Śląskiego, skąd wywożono ich do obozów koncentracyjnych w III Rzeczy. 

Między 17 a 21 stycznia 1945 roku główną drogą w Brzeszczach przeszło około 25 tysięcy więźniów. Wielu nie wytrzymało morderczej drogi i straciło życie.

Niemiecki burmistrz miasta nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok leżących między Rajskiem a Jawiszowicami. W ten sposób na cmentarzu w Brzeszczach powstała pierwsza zbiorowa mogiła ofiar marszu. Spoczęło w niej 18 osób, kobiet i mężczyzn. 

- Po wielu latach, dzięki współpracy wielu ludzi część z nich udało się zidentyfikować. Tym sposobem przestali być tylko numerami i odzyskali człowieczeństwo - powiedziała nam Agnieszka Molenda-Kopijasz, prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Posłuchaj

Cześć ofiarom oddali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych - gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wieniec złożyła także konsul Niemiec z Krakowa Ursula Maier. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: