Zielony taras na dachu Galerii Bielskiej BWA? Wraca ambitny projekt sprzed lat
Galeria Bielska BWA
Beata SteklaBeata Stekla

Zielony taras na dachu Galerii Bielskiej BWA? Wraca ambitny projekt sprzed lat

Wraca pomysł poszerzenia Galerii Bielskiej BWA o zielony taras na dachu. Ma być to nie tylko miejsce wydarzeń artystycznych, ale też relaksu z kawą czy książką. Dzisiaj spotkanie w tej sprawie.Po raz pierwszy o projekcie tym była mowa pięć lat temu, w 2020 roku. Wtedy galeria starała się o dofinansowanie do jego realizacji z Funduszy Norweskich. Niestety, nie udało się. Po kilkuletniej przerwie nastał czas na drugie podejście. Galeria stara się o dofinansowanie do modernizacji z tego samego źródła.

Szeroko zakrojona modernizacja


Obecny projekt poszerzenia BWA w Bielsku-Białej jest rozwinięciem tego poprzedniego. Galeria opisuje go tak:

- Prezentowany aktualnie projekt zakłada stworzenie na dachu galerii tarasu otoczonego zielenią, dostępnego w okresie wiosna - lato - jesień, na którym można będzie spędzać czas, usiąść z książką lub kawą, a także wziąć udział w różnych wydarzeniach artystycznych: spotkaniach, kinie plenerowym, koncertach. Ponadto zaplanowano remont budynku, który obejmie fasady, posadzki, okna na parterze, system ogrzewania i wentylacji, wykonanie nowych toalet z przystosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych, likwidację różnicy poziomów w obrębie parteru w celu zapewnienia osobom niepełnosprawnym dostępu do windy oraz toalet, montaż windy wewnętrznej łączącej poziom wejścia do galerii z pozostałymi kondygnacjami budynku, przebudowę pomieszczeń biurowych, magazynowych i socjalnych, wykonanie od strony ulicy Mickiewicza zewnętrznych schodów ewakuacyjnych oraz wykonanie systemu retencji wody deszczowej dla potrzeb zieleni zaplanowanej w obrębie tarasu.

Konsultacje społeczne dziś o 17:00


Dzisiaj po południu, w siedzibie galerii przy ulicy 3 Maja 11 konsultacje w tej sprawie. Początek o godzinie 17:00. Wstęp jest wolny. O projekcie opowie Robert Wojtecki z Biura Architektonicznego ARS Architektura. Projekt jest inspirowany Nowym Europejski Bauhausu. O nurcie tym opowie Ewa Trzcionka z Fundacji Zielone Konie.

Ciekawostka. Budynek, w którym mieści się Galeria Bielska BWA postał w miejscu, w którym stała synagoga spalona przez Niemców we wrześniu 1939 roku. 



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: