Zakazane dzieci
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Zakazane dzieci

Przed nami najważniejszy punkt obchodów roku jubileuszowego Teatru Lalek Banialuka.W bielskim teatrze, świętującym swoje 75. urodziny, w ten weekend odbędzie się prapremiera spektaklu, który powstał na podstawie dramatu Artura Pałygi, „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska”. 
 
W tym roku przypada 80. rocznica śmierci Janusza Korczaka, opiekuna dzieci żydowskich w czasie II wojny światowej, który zginął wraz z nimi w obozie zagłady w Treblince. Spektakl nie jest jednak opowieścią o życiu Janusza Korczaka. 
 
- Absolutnie nie chcieliśmy pozostać w tym, co było. Omawiać tego, co było. Tylko chcieliśmy znaleźć klucz, most do tego, co jest teraz - mówi dyrektor Teatru Lalek Banialuka Jacek Popławski. Posłuchaj Podkreśla, że dzieci nadal traktowane są przedmiotowo, wykorzystywane, bite, jest stosowana wobec nich przemoc fizyczna, jak i psychiczna.
 
Od kilku miesięcy obserwujemy okrucieństwo wobec dzieci w Ukrainie. Autor dramatu „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” Artur Pałyga mówi, w trakcie pisania sztuki czytał Korczaka, ale i wiadomości napływające zza naszej wschodniej granicy.Posłuchaj 
 
Wcześniej widzieliśmy dziecięce ofiary wojny w Syrii. Słyszeliśmy, że w Somalii dzieci szkoli się na żołnierzy. Od II wojny światowej minęło 77 lat, ale można odnieść wrażenie, że nie zmieniło się nic.
 „To przedstawienie, które jest próbą ważnej rozmowy o tym, jak niezmiennym w naturze ludzkiej jest okrucieństwo. Zmieniają się tylko narzędzia” - podkreśla reżyserka spektaklu Anna Augustynowicz. Posłuchaj
 
„Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” adresowana jest nie tylko do osób dorosłych, ale także do młodego widza 12-13 letniego. Premiera w niedzielę!

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: