Z leczeniem i operacją nie można czekać
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Z leczeniem i operacją nie można czekać

Lekarze i dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej apelują, by nie zwlekać z leczeniem. Pandemia spowodowała, że wielu chorych obawia się wizyty u lekarza. To błąd, bo choroba może osiągnąć takie stadium, gdy powrót do pełnego zdrowia będzie już niemożliwy.Chorzy z wizytą u lekarza zwlekają, bo boją się zakażenia koronawirusem. Niepotrzebnie. Placówka medyczna gwarantuje bezpieczeństwo. Pracownicy wyposażeni są w środki ochrony osobistej, na bieżąco odbywa się dezynfekcja pomieszczeń i aparatury. - Dodatkowo, każdy pacjent przed operacją jest badany na obecność koronawirusa [...]. W naszej placówce działają wszystkie poradnie specjalistyczne - opowiada Anna Szafrańska, rzeczniczka szpitala. Posłuchaj.

Dr n. med. Marek Drążkiewicz przyznaje, że w obawie przed koronawirusem chorzy odwołują planowe zabiegi, bo boją się kontaktu z lekarzami. - Utarło się przekonanie, że w szpitalu łatwiej zakazić się SARS-CoV-2. To nieprawda. Wielu lekarzy, pielęgniarek, położnych zostało już zaszczepionych przeciwko nowemu wirusowi - mówi szef Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej szpitala wojewódzkiego. Specjalista dodaje, że bardziej niebezpieczne jest dla chorych czekanie w domu i przekonanie, że dolegliwości same miną.

Strach przed zakażeniem sprawia, że część chorych przychodzi po pomoc za późno. - Do Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej trafiają pacjenci z tak zaawansowanymi chorobami krążenia, że w przypadkach, które wcześniej gwarantowały całkowite wyleczenie, teraz musimy przeprowadzać amputację kończyn - dodaje dr Drążkiewicz. 
 


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: