Wybory rozstrzygnięte w pierwszej turzeIzabela JanoszekIzabela Janoszek

Wybory rozstrzygnięte w pierwszej turze

W Czechowicach-Dziedzicach już wszystko jasne, przynajmniej jeśli chodzi o wybory na fotel burmistrza miasta. Obecny włodarz – Marian Błachut wygrywa i to w pierwszej turze.AKTUALIZACJA 23.00

Przed kandydatami w Kozach - druga tura. Urzędujący wójt Krzysztof Fiałkowski uzyskał 40% głosów. Więcej, bo 44% wyborców zagłosowało na Jacka Kalińskiego.

AKTUALIZACJA 13.30

Nowym wójtem gminy Porąbka został Paweł Zemanek, który w ostatnich latach był zastępcą włodarza gminy. Otrzymał 4347 głosów, a jego konkurentka Marta Tylza - Janosz - 2625 głosów. Wiadomo już także, że poparcie mieszkańców dostał obecny wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.

AKTUALIZACJA 12.45

Antoni Byrdy z 80-procentowym poparciem mieszkańców. Obecny burmistrz Szczyrku zostanie na stanowisku. Zmian nie będzie także w Buczkowicach, gdzie nadal będzie urzędował Józef Caputa. Oficjalne wyniki mamy już też z Wilamowic, tam włodarzem wciąż jest Marian Trela, tak jak w Jasienicy Janusz Pierzyna i w Bestwinie Artur Beniowski. Druga tura szykuje się na pewno w Wilkowicach pomiędzy Markiem Rączką i Januszem Zemankiem.

AKTUALIZACJA 11.10

Druga tura wyborów na burmistrza Czechowic-Dziedzic niepotrzebna. Marian Błachut zwycięża przekonująco w pierwszej turze. Mamy już informacje z wszystkich 23 obwodów w tej gminie. Obecny burmistrz otrzymał 69% wszystkich głosów, a dokładnie na Marian Błachuta głosowało 13.307 mieszkańców. Drugi wynik uzyskał Radosław Hudziec. Na kandydata komitetu wyborczego Bezpartyjni Rodzina-Prawo-Wspólnota oddało głos ponad 14% osób ((zdobył 2.784 głosy). Kolejni byli: Wojciech Leśny (PiS) z prawie 13% poparciem (2506 głosów) i Dariusz Piechaczek (KWW Twój Samorząd Niezależna Koalicja Obywatelska) - 3,5% (682 głosy).

Wpis:

Przewaga burmistrza Mariana Błachuta nad rywalami jest przygniatająca i już wiadomo kto, przez kolejne 5 lat, będzie rządził w Czechowicach-Dziedzicach. Miejska Komisja Wyborcza dysponuje danymi z 22 na 23 obwody, w których głosowali mieszkańcy gminy. Obecny burmistrz zgromadził w nich 68% głosów. Drugi w kolejności jest Radosław Hudziec - jego wynik to prawie 15% głosów. Tuż za nim plasuje się Wojciech Leśny - 13%. Najmniejszym poparciem wyborców może się natomiast pochwalić Dariusz Piechaczek. Na jego kandydaturę swój głos oddało prawie 4% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. 
Mówi przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Czechowicach Piotr Ciołkiewicz. Posłuchaj

W całym powiecie bielskim do urn poszło 42% mieszkańców. Co ciekawe najwyższa frekwencja była w Jaworzu, gdzie o reelekcję ubiegał się tylko obecny wójt Radosław Ostałkiewicz - tam frekwencja wyniosła blisko 48%. Na drugim miejscu plasuje się gmina Kozy, gdzie głosy oddało prawie 47% osób. Na przeciwnym biegunie są Wilamowice, także tylko z jednym kandydatem obecnym burmistrzem Marianem Trelą. Tam na wybory poszło 39% mieszkańców. To dane z godziny 17.00.

Oficjalne wyniki wyborów poznamy, najwcześniej, dopiero za kilka godzin.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: