Wskaźniki wypadły blado, zaczęli działać
Fot. Pixabay
Beata SteklaBeata Stekla

Wskaźniki wypadły blado, zaczęli działać

Chodzi o wskaźniki bezrobocia, które dla powiatu żywieckiego są wyższe niż dla w województwa, a nawet dla kraju.Dla powiatu wynoszą one 6,2, dla kraju 5,4, dla województwa 4,3. Jeżeli przełożyć wskaźnik powiatowy na konkretne liczby, to na Żywiecczyźnie jest ogółem 3039 bezrobotnych, w tym 1599 kobiet. To dane na 31 grudnia zeszłego roku. Mówi wicestarosta żywiecki, Stanisław Kucharczyk. Posłuchaj

Z tego względu władze powiatu zaczęły działania mające na celu wsparcie osób, które chcą pozostać aktywne na rynku pracy. Jakie to działania?

- Od 24 stycznia do wyczerpania środków ruszany z pracami interwencyjnymi, robotami publicznymi, bonami szkoleniowymi oraz bonami zatrudnieniowymi. Zapraszamy do składania wniosków. Mamy określoną pulę środków, ale jeżeli będzie zainteresowanie poprosimy ministerstwo o jej zwiększenie - zapowiada wiceszef powiatu.

27-30 stycznia to czas na wnioski o dotacje do rozpoczęcia działalności gospodarczej. - Chcemy podwyższyć kwotę dotacji z dwudziestu kilku do prawie 30 tysięcy. Ograniczy to liczbę przyznanych dotacji, ale jest konieczne, gdyż koszty poszły do góry - zaznacza Stanisław Kucharczyk i zaprasza chętnych.

- Od 1 do 3 lutego przyjmujemy wnioski na staże. Zachęcam, zgłaszajcie się. I oczywiście fundusz szkoleniowy dla osób, które chcą się przekwalifikować - od 7 do 8 lutego - dodaje wicestarosta. 

Szczegóły na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: