Wprowadzą zakaz palenia węglem?
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Wprowadzą zakaz palenia węglem?

Oświęcim chce zakazu palenia węglem w mieście po 2032 roku. Prezydent miasta przygotował odpowiednią uchwałę, którą zajmą się radni.Za pośrednictwem rady miasta prezydent zawnioskuje do władz województwa małopolskiego o wprowadzenie takich regulacji. Samorząd miejski nie może bowiem wprowadzić zakazu samodzielnie. Projekt przed przyjęciem przez radnych przejdzie konsultacje społeczne.

Po 2022 roku w Oświęcimiu będzie obowiązywał całkowity zakaz spalania węgla w piecach poniżej 3 klasy czyli w tzw. “kopciuchach”. Miasto zamierza przyśpieszyć likwidację pieców klasy 3 i 4 do 1 września 2024, a kotłów 5 klasy do 1 września 2028 roku.
Jednak wszyscy, którzy teraz wymienią kotły na piece węglowe będą je i tak musieli zlikwidować do końca 2032 roku. Po tym terminie palenie węglem byłoby już definitywnie zakazane. Zapisy uchwały dotyczyłyby nie tylko mieszkań, ale również budynków firm i instytucji.

Nowe domy, budynki na terenie Oświęcimia oddane do użytkowania po 1 września 2022 roku, nie będą mogły stosować paliw stałych.

Jak przyznaje prezydent, decyzja jest radykalna, ale oczekiwana przez wielu mieszkańców, środowiska ekologiczne czy organizacje antysmogowe. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy jakość powietrza w mieście - mówi Janusz Chwierut. 


Zobacz inne wiadomości tego autora: