Wojskowy śmigłowiec pod szpitalem. To nie ewakuacja!
SzpitalŻywiec
Paweł ChudeckiPaweł Chudecki

Wojskowy śmigłowiec pod szpitalem. To nie ewakuacja!

Taka sytuacja miała miejsce wczesnym popołudniem na lądowisku Szpitala Żywiec.
Jak wstępnie ustaliliśmy, helikopter miał zabrać z placówki kobietę, która wymaga pomocy przy użyciu ECMO. To urządzenie ratujące życie, gdy płuca nie działają. Pacjentka ma zostać przetransportowana do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.
W koronawirusowych statystykach dotyczących powiatu żywieckiego odnotowano dzisiaj 54 zakażenia i 4 zgony.
 
Aktualizacja

Dwukrotne lądowanie śmigłowca obok szpitala było związane z przelotem maszyny do tankowania. Placówka nie prowadzi żadnej ewakuacji ani relokacji pacjentów. Oficjalną informację w sprawie dzisiejszego transportu pacjentki przygotował Szpital Żywiec.

Dzisiaj w godzinach popołudniowych 43-letnia mieszkanka powiatu żywieckiego hospitalizowana w ciężkim stanie na oddziale covidowym w Szpitalu Żywiec została przetransportowana śmigłowcem wojskowym do Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Zespół lekarski zdecydował, że jedyną szansą na przeżycie Pacjentki jest podpięcie jej do ECMO – urządzenia, które zastępuje funkcję uszkodzonych płuc do momentu, aż nastąpi poprawa ich funkcji. Terapia ta jest bardzo inwazyjna i wymaga współpracy wielu medyków, dlatego też realizowana jest w najbardziej wyspecjalizowanych placówkach. Dzięki współpracy dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzaty Świątkiewicz oraz profesora Pawła Ptaszyńskiego, dyrektora ds. medyczno-organizacyjnych CSM UM, udało się zorganizować zabieg wszczepienia Pacjentce ECMO i przetransportowanie jej do łódzkiej placówki.
Do Żywca przyleciał profesor Waldemar Machała, specjalista anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny ratunkowej, który wykonał już około 20 terapii ECMO na pacjentach zarażonych SARS-CoV-2 w Polsce. Po podłączeniu Pacjentki w Szpitalu Żywiec do aparatury, nastąpiła procedura przetransportowania jej śmigłowcem wojskowym do Szpitala w Łodzi.Zobacz inne wiadomości tego autora: