Warto mieć na półce
Beata SteklaBeata Stekla

Warto mieć na półce

Dzisiaj w księgarniach w całej Polsce ukazała się książka "Zawieszeni, o zaginionych i ludziach, którzy ich szukają". Napisał ją Szymon Wróbel, dziennikarz i reżyser mieszkający w Żywcu.
- Historie osób zaginionych, rozterki ich rodzin w różny sposób przecinały moje dziennikarskie ścieżki przez lata. Zacząłem zbliżać się do nich, kiedy okazało się, że wiele lat temu brat mojego serdecznego kolegi, z którym długo współpracujemy, świadomie zerwał kontakt z rodziną i do dziś nie wiadomo, gdzie jest. Później w Krakowie zaginął mój przyjaciel ze studiów, Paweł Bogdan, i to właśnie historia oraz poszukiwania Pawła sprawiły, że temat osób zaginionych, ich rodzin oraz tak zwanych poszukiwaczy trafił na moją półkę „do zrealizowania”. Na tej półce trochę poleżał, aż w końcu dojrzał do momentu, w którym uznałem, że jestem gotów całkowicie zaangażować się w pracę nad nim, bo to może jakiejś rodzinie pomóc - napisał we wstępie.

Kiedy wreszcie nadszedł TEN moment, temat pochłonął autora na pełne trzy lata. Wypełniły je spotkania 
z bliskimi zaginionych w całej Polsce, ale też ludźmi, którzy zajmują się ich poszukiwaniem: płetwonurkiem, strażakiem, przewodnikiem psów trapiących, specjalistą obsługującym wariograf, profilerem, czy przedstawicielem polskiego Archiwum X. Były także wielkie emocje, które towarzyszyły opowiadanym historiom.

- Chciałbym z książką wyjść jak najdalej, bo temat zaginionych zwykle traktowany jest po macoszemu. Są potrzebne pewne zmiany, aby nie bagatelizować tego stanu; stanu zawieszenia w jakim znajdują się moi bohaterowie. Gdybyśmy pewne wątki z tej książki umieścili w kryminale, ktoś mógłby pomyśleć, że to fikcja, a to rzeczy, które naprawdę się wydarzyły. Z tego względu jest to przerażające - mówi Szymon Wróbel. Posłuchaj

Gdybyście chcieli spotkać się z Szymonem i porozmawiać o "Zawieszonych" - najbliższa okazja będzie w sobotę, 13 kwietnia, o 16.00, w Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce. To ulica Kryształowa 29, budynek z zielonym muralem.

Książce patronuje Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Część dochodu ze sprzedaży zostanie przeznaczona na działalność tej organizacji.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: