Tym wkrótce będziemy jeździć?
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Tym wkrótce będziemy jeździć?

Zamiast karoserii - banery, a pod nimi elektryczna moc. Uczniowie bielskiego liceum im. Stefana Żeromskiego stworzyli prototyp pojazdu opartego na longboardzie.Pomysł na karoserię dla lekkiego pojazdu to efekt konkursu ogłoszonego przez Fundację OnBoard, która zajmuje się propagowaniem elektromobilności. Licealiści z Bielska-Białej stanęli w szranki ze studentami kierunków technicznych i wygrali. Ich pomysł oparty na stworzeniu karoserii z banerów okazał się być najlepszy. Nad prototypem pracowało 4 uczniów szkoły: Piotr Pietras, Michał Ciągała, Mateusz Wirkijowski i Jan Konior.

- Jednym z warunków konkursu było poza lekkością "użycie" recyklingu. My wpadliśmy na pomysł użycia banerów, które widzimy podczas kampanii wyborczej, czy podczas kampanii reklamowych marek odzieżowych - opowiada Michał Ciągała ze zwycięskiego teamu konstruktorów. Posłuchaj.

Ideą konkursu było przede wszystkim podejście eko do kwestii transportu. To co powstało to prototyp i należy do niego podchodzić w sposób idealistyczny. Ale to już punkt wyjścia do tego, by stworzyć eko alternatywę do poruszania się po zakorkowanych miastach.

Longboardy zyskują na popularności. Jest plan, by w Bielsku-Białej stworzyć wypożyczalnię i stacje ładowania dla takich elektrycznych desek. 

- Chcieliśmy pokazać, że tak naprawdę pojazd elektryczny nie musi być drogi, ciężki. Może zostać "zrobiony" w garażu [...] - opowiada Dominika Budzan z Fundacji OnBoard. - Widać, że oni tym żyją. Ten projekt powstał bez bólu, naturalnie od początku do końca jest przemyślany- dodaje Piotr Wróbel, także z Fundacji. Posłuchaj.

Pojazd lekki wiosną przejdzie etap testów w terenie, będzie to na bielskim lotnisku. Już teraz wiadomo, że może rozpędzać się do 40 km/h. Koszt wyprodukowania pojazdu to 4 tys. złotych.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: