Tutaj każdy element będzie miał znaczenie
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Tutaj każdy element będzie miał znaczenie

Japońskie klony jako pierwsze zostały posadzone w ogrodzie japońskim, który powstanie w Bielsku-Białej. Na tę koncepcję wybrano teren przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (popularny "Ogrodnik").Jeden, jedyny taki ogród w Polsce jest we Wrocławiu. Za jakiś czas będzie można nanieść na mapę drugi punkt, w Bielsku-Białej. Przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, czyli popularnym "Ogrodniku" powstanie ogród japoński. To nie jest taki zwykły ogród z przepiękną roślinnością, to przestrzeń, gdzie sztuka i przyroda współgrają ze sobą. Dziś posadzono pierwsze drzewa.

- W Japonii jest bardzo podobny klimat do naszego, potrafi być bardzo zimno. Ogrody japońskie są zakładane tak, żeby były urocze także zimą. Spadający śnieg, odpowiednie ułożenie. Ta współzależność człowiek - przyroda w ogrodzie japońskim jest poruszająca - mówił Jacek Bożek, szef Klubu Gaja. Posłuchaj.

Prace nad ogrodem japońskim to działanie wieloletnie. Jest koncepcja na tę przestrzeń, a jej autorem jest człowiek, który przez 11 lat zajmował się projektowaniem takich ogrodów i ma na to odpowiednie papiery. - Nie jest to łatwy ogród do założenia, ale zajmą się tym fachowcy - opowiadała nam Katarzyna Hofman-Kępys, dyrektor bielskiej szkoły. Posłuchaj

Prezentacja idei założenia ogrodu japońskiego to jeden z elementów 6. edycji Festiwalu Ekodzieło. Na jutro Klub Gaja zaprasza do Bystrej na wspólne sadzenie wiśni japońskich (godz. 10.00) i czytanie haiku. Dzień później w ośrodku kultury "Promyk" warsztaty budowy schronień dla trzmieli i pszczół.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: