Tak dobrze dawno nie było. Rekordowy nabór w Czechowicach-Dziedzicach
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Tak dobrze dawno nie było. Rekordowy nabór w Czechowicach-Dziedzicach

Trzy nowe klasy świadczą o dużym i rosnącym zainteresowaniu tą szkołą – mówi starosta bielski Andrzej Płonka. Samorządowiec ma na myśli Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach. Czechowicki „gimpel” ma się czym chwalić.W czechowicki "ogólniak", tak jak i w „resortówkę” czyli Zespół Szkół Technicznych i Licealnych samorząd powiatowy, który jest organem prowadzącym te placówki, zainwestował w ostatnich latach ogromne pieniądze.
Trudno wyliczać wszystkie zrealizowane inwestycje. Warto jednak przypomnieć o wybudowaniu nowej sali gimnastycznej w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych (inwestycja warta ponad 5 mln zł), a także gruntownej przebudowie sali, jaką dysponuje Liceum Ogólnokształcące (na prace wydano ponad 1 mln zł).
 
Ostatni nabór do dwóch czechowickich szkół ponadpodstawowych pokazuje, zdaniem starosty, że te inwestycje przyczyniły się do wzrostu zainteresowania zmodernizowanymi placówkami. - Do tej pory robiliśmy nabór i nie mogliśmy nawet klasy nazbierać [do LO - dod.red.]. Ja to nazywałem modą. Uciekali nam uczniowie do Bielska-Białej. Ale ten trend się zatrzymał. I tak się stało również w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych – argumentuje Andrzej Płonka.Posłuchaj
 
Trzy zamiast dwóch klas w LO

W czechowickim liceum, które po raz kolejny może pochwalić się 100% zdawalnością matury, kandydatów było tak dużo, że zamiast dwóch klas otwarte zostaną trzy pierwsze klasy. - To naprawdę świadczy o tym, że jest zainteresowanie szkołą – podkreśla starosta zdradzając, że można było myśleć nawet o otwarciu pięciu nowych klas w Liceum Ogólnokształcącym. Posłuchaj
Tak licznie młodzież zasilała LO w Czechowicach-Dziedzicach w czasie wyżu demograficznego! A przecież obecnie mamy niż i malejącą, z roku na rok, liczbę uczniów.
 
A jak sytuacja wygląda w „resortówce” czyli największej szkole prowadzonej przez powiat? Równie dobrze. W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych we wrześniu naukę rozpocznie młodzież w czterech pierwszych oddziałach technikum. To o dwie  więcej, niż rok wcześniej. Najwięcej kandydatów było na kierunki: technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.
W szkole branżowej będą trzy pierwsze klasy, choć tam nabór trwa nadal. Najpopularniejsze zawody, to mechanik pojazdów samochodowych i fryzjer.
W „resortówce” wystartuje w nowym roku szkolnym także jedna pierwsza klasa w liceum dla dorosłych. Jeśli będzie więcej chętnych, W ZSTiL otworzą dwie klasy.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: