Szukał lepszego życia...
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Szukał lepszego życia...

Od początku kryzysu na granicy polsko – białoruskiej zaginęło już ponad 200 osób. Grupa Granica podaje, że 37 osób straciło życie. Pamięci jednej z nich poświęcono klepsydrę, którą zawieszono na tablicy ogłoszeń w Cieszynie, przy ulicy Zamkowej.Do naszego kraju próbują przedostać się nielegalnie m.in. Syryjczycy, Afgańczycy, Jemeńczycy oraz Irakijczycy. Uciekają przed wojną, przemocą, torturami, głodem. Szukają lepszego życia.
 
Przytoczmy dane tylko z Jemenu, z którego uciekał Tawfik al-Hasziri, o którym dowiadujemy się z klepsydry w Cieszynie.
Jak podaje ONZ, od rozpoczęcia konfliktu (jego początek to antyrządowe demonstracje w styczniu 2011, w 2015 rozpoczęła się wojna za sprawą interwencji w Jemenie Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich) umrzeć miało około 377 tysięcy osób. 70 proc. z nich to dzieci. Ludzie giną w walkach, nalotach bombowych. Umierają, bo nie mają co pić i co jeść. Głoduje ponad 16 mln Jemeńczyków i Jemenek. Co 10 minut z głodu umiera tam dziecko poniżej 5. roku życia. 
 
Migranci, w tem Jemeńczycy, próbowali przekroczyć nielegalnie granicę Białorusi z Polską od początku roku około 3 tys. razy. W ciągu doby takich prób straż graniczna odnotowuje nawet kilkadziesiąt. Część z nich ginie w lasach i na bagnach...
 
Mimo, że na granicy z Buałorusią postawiono blisko 200-kilometrową, metalową zaporę, nie ustają próby jej forsowania przez ludzi, którzy próbują dostać się do lepszego świata. 
 
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: