Sprawa o opłatę miejscową. Turysta wygrał w sądzie
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Sprawa o opłatę miejscową. Turysta wygrał w sądzie

Jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w sprawie o pobieranie opłaty miejscowej przez Szczyrk. Sąd przyznał rację turyście, który złożył skargę na uchwałę rady miasta.Aktywista społeczny i radny miejski Katowic Patryk Białas uważał, że nie jest fair pobieranie opłaty miejscowej w sytuacji, gdy w Szczyrku powietrze jest złej jakości. Dlatego złożył skargę na uchwałę rady miejskiej, która wprowadziła pobieranie tzw. opłaty miejscowej. Sąd przyznał rację turyście, który zakwestionował pobór opłat.

- Wyrok mnie cieszy i nie cieszy zarazem. Cieszy, bo sąd przyznał, że Szczyrk po prostu łamie prawo pobierając od turystów opłaty. Nie cieszy, bo potwierdza, że jakość powietrza w Polsce jest fatalna, a to oznacza, że nawet czas spędzony na narciarskim stoku może mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Uważam, że pobieranie opłat w takiej sytuacji jest wręcz nieetyczne, a ludzie przyjeżdżający na ferie, czy wczasy są wprowadzani w błąd. Mam nadzieję, że ten symboliczny wyrok zmobilizuje nie tylko Szczyrk, ale i inne miasta województwa śląskiego do przyspieszenia działań na rzecz redukcji zanieczyszczenia powietrza, a tym samym poprawy stanu zdrowia zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Jednak dopóki to nie nastąpi, Szczyrk nie powinien pobierać opłat „za szczególnie korzystne walory klimatyczne" - komentuje Patryk Białas.Posłuchaj.

Burmistrz Szczyrku w rozmowie z nami zapowiedział, że gmina odwoła się od tego wyroku. Antoni Byrdy wylicza, że w ubiegłym roku dzięki opłacie miejscowej do kasy gminy wpłynęło kilkaset tysięcy złotych. Te pieniądze głównie wydawane są na poprawę jakości powietrza. Jedną z inwestycji jest budowa centrum przesiadkowego przy wjeździe do miasta, co ma zniwelować korki. To z kolei przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.
 
- My nie jesteśmy "zdrojem", to nie jest żadna opłata klimatyczna. Ja uważam, że w Szczyrku wiele się zmienia, jeśli chodzi o jakość powietrza. Bardzo dużo kotłów wymienią mieszkańcy - komentuje burmistrz miasta.Posłuchaj
 
Opłata miejscowa pobierana w Szczyrku od turystów wynosi 2,30 zł za dobę.

Ten temat poruszaliśmy już TUTAJ.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: