"Solidarni z represjonowanymi sędziami"
fot. Radio Bielsko
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

"Solidarni z represjonowanymi sędziami"

Niewielkie frekwencyjnie zgromadzenie odbyło się przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej. To był wyraz solidarności z zawieszonymi w obowiązkach sędziami.Dziś mija dokładnie rok od zawieszenia w obowiązkach sędziego Igora Tuleyi. Zgromadzenie, które odbyło się w Bielsku-Białej było wyrazem solidarności z wymienionym sędzią, a także z innymi w podobnej sytuacji, czyli m.in. sędziami Pawłem Juszczyszynem czy Maciejem Ferkiem. O przywrócenie ich do pracy szczególnie mocno walczy Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Justitia".

- Mam wielki szacunek do sędziów. Dla ich niezłomnej postawy, stoją na straży na praworządności [...]. Ci sędziowie niezłomni, jak: Juszczyszyn, Tuleya, Żurek pokazują, że ryzykują bardzo wiele dla obrony pewnych wartości [...] - mówił nam Marcin Freindorf, organizator dzisiejszego zgromadzenia. Posłuchaj

Wzięli w nim udział sędziowie oraz prokuratorzy. Ci drudzy także wyrazili swoją solidarność i wsparcie. 

- Ta władza zapowiadała, że uwolni stanowiska funkcyjne, te osoby pójdą do pracy. Na razie stanowisk funkcyjnych przybyło. Przybyło też sędziów w ministerstwie sprawiedliwości. To są bardzo wygodne miejsca pracy, bardzo intratne - mówił jeden z sędziów, który pojawił się na zgromadzeniu w Bielsku-Białej. Wskazał także na złe skutki zapowiadanego tzw. spłaszczenia struktury sądów. Jednym z elementów miałaby być weryfikacja sędziów przeprowadzona przez nową KRS. Sąd Najwyższy ma być mniej liczebny i ograniczone zostaną jego kompetencje. Dodano, że ministerstwo sprawiedliwości zmienia "opowieść". Raz podaje, że sądownictwo pod nowymi rządami bardzo dobrze sobie radzi, a innym razem, że sądownictwo jest w upadłości, dlatego trzeba wszystko zmienić, od podstaw. 

Padła zapowiedź kolejnego zgromadzenia "solidarni z represjonowanymi sędziami" 18 grudnia. 

 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: