Siła tak duża, jak gdy samochód miażdży puszkęJoanna WieczorekJoanna Wieczorek

Siła tak duża, jak gdy samochód miażdży puszkę

#SzlabanNaRyzyko to akcja PKP PLK, która ma zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych.Siła z jaką pociąg miażdży samochód, porównywalna jest do tej, z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wypadków na przejazdach kolejowych ciągle jest dużo, dlatego PKP PLK razem z policją edukują jak zachowywać się przed torami. Dziś akcja profilaktyczna prowadzona była przy przejeździe kolejowym na ul. Chochołowskiej w Bielsku-Białej. Posłuchaj.

Wręczane były ulotki z poradami dotyczącymi podstawowych zasad bezpieczeństwa w rejonie przejazdu kolejowego, ale także informacje jak zachować się już w sytuacji kryzysowej. Wynika z nich, że zgubna dla kierowców jest jazda na pamięć. Pokonujemy tę samą trasę kilka razy w tygodniu i myślimy, że nic nie może nas zaskoczyć, a to błąd.

Jak zachować się, gdy już jesteśmy na zamkniętym przejeździe? Szybko reagować. Wyłamać rogatkę i zjechać z przejazdu. Gdy samochód jest unieruchomiony, wrzucić pierwszy bieg i z przekręconym w stacyjce kluczykiem zjechać z torów. Jeśli widać już pociąg to należy... uciekać.

- Niestety, bardzo wielu kierowców nie stosuje się do oznakowania, jakie jest w rejonie przejazdów kolejowych - opowiada asp. Ilona Michalczyk z Komendy Miejski Policji w Bielsku-Białej. Posłuchaj.

W ubiegłym roku na terenie powiatu bielskiego doszło do 23 kolizji na i w rejonie przejazdów kolejowych. 

Podczas prowadzonej dziś akcji profilaktycznej policjanci dodatkowo sprawdzali stan trzeźwości kierowców.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: