Rok temu świętowano. Z radości nic nie zostało
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Rok temu świętowano. Z radości nic nie zostało

Dotkliwie odczuwają samotność. Zmagają się z lękiem i samotnością. Stracili poczucie bezpieczeństwa. Tak sytuację seniorów po prawie roku od wybuchu w Polsce epidemii koronawirusa opisuje Olga Bogumił-Nowrotek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej.O otwarciu szóstej placówki dla seniorów w Bielsku-Białej informowaliśmy rok temu. To Dzienny Dom Senior+ przy ul. Partyzantów. Było uroczyste przecięcie wstęgi, ogromny tort, goście. Seniorzy mogli liczyć tam nie tylko na ciepły posiłek czy wsparcie psychologiczne. Oferowano im cały wahlarz zajęć. Do ich dyspozycji był dietetyk, fizjoterapeuta. "Mamy zajęcia oddechowe, fitness dla mózgu. Nasi seniorzy chodzą na basen, kręgle czy do groty solnej, do kina i teatru" - wyliczała Olga Bogumił-Nowrotek.

W ciągu roku, z powodu koronawirusa, sytuacja zmieniła się diametralnie. Placówki wspierające osoby starsze, które prowadzi MOPS, nie organizują obecnie zajęć stacjonarnych. Pracownicy socjalni utrzymują jednak z seniorami kontakt telefoniczny. Pomagają w rozwiązywaniu problemów i starają się zdalnie aktywizować ich do działania, nie pozwalając na popadanie w marazm i izolację.

Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że to za mało.
- Dotychczas nasza praca polegała na zachęcaniu seniorów do wychodzenia z domu. Kiedy nadszedł marzec i pandemia mówiliśmy naszemu seniorowi: zostań w domu i nie wychodź. Dla naszych podopiecznych był to niesamowity szok – opowiada Olga Bogumił-Nowrotek.Posłuchaj 

Osoby starsze zgłaszają teraz pracownikom MOPS-u problemy z samotnością, lęk, utratę poczucia bezpieczeństwa. Dzięki temu, że są objęci opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (to w sumie ponad 200 bielszczan) mogą liczyć na pomoc psychologa.

Gdzie jednak pomocy mogą szukać ci, którzy – do tej pory – z pomocy MOPS-u nie korzystali?
- W tej chwili mamy komplet podopiecznych, ale sytucja jest dynamiczna. Warto zapisać się np. na listę rezerwową do któregoś z ośrodków, jakie prowadzimy -  radzi Olga Bogumił-Noworotek. Posłuchaj

Wszystkie placówki dla osób starszych w Bielsku-Białej i numery telefonów do nich, można znaleźć na stronie internetowej MOPS-u.

Warto też przypomnieć, że czynna jest Niebieska Linia obsługiwana przez Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej. Pod numerem telefonu: 33 811 99 00 można uzyskać wsparcie psychologa.  








Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: