Rocznica wyzwolenia Auschwitz: Nasze myśli powinniśmy skierować ku milionom ofiar
Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Marek Borawski
Robert FraśRobert Fraś

Rocznica wyzwolenia Auschwitz: Nasze myśli powinniśmy skierować ku milionom ofiar

W Oświęcimiu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadające na 27 stycznia. Dzisiejsza 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz zgromadziła trzy tysiące uczestników, w tym 50 ocalałych.
W uroczystościach wzięli udział prezydent Andrzej Duda z małżonką, przedstawiciele polskiego rządu, a także przywódcy z całego świata, w tym król Wielkiej Brytanii, kanclerz i prezydent Niemiec oraz prezydenci Francji i Ukrainy.
 
Przekaz tych, którzy ocaleli

Marian Turski, ocalały z Auschwitz, podkreślał w swoim przemówieniu znaczenie pamięci o tych, którzy nie przetrwali. – Moje myśli przede wszystkim kieruję ku towarzyszom niedoli, więźniom, których dziś już nie ma – mówił. - Nas, którzy przeszliśmy w swoim czasie pozytywne selekcje, już było bardzo, bardzo niewielu. A tych, którzy doczekali wolności, już prawie, zupełnie niewiele. A teraz została tylko garstka. Dlatego sądzę, że nasze myśli powinniśmy skierować ku olbrzymiej większości, ku tym milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły, ponieważ pochłonęła je zagłada – dodał. Posłuchaj
Marian Turski zwrócił również uwagę na współczesne zagrożenia związane z narastającym antysemityzmem. – Antysemityzm doprowadził do Holokaustu. Nie bójmy się wykazywać odwagi w walce z zaprzeczeniami, spiskowymi teoriami i mową nienawiści – apelował. Przypomniał także o pozytywnych przykładach pojednania między narodami, takich jak współpraca Francji i Niemiec czy Polaków i Litwinów, wskazując, że wspólne dążenie do pokoju jest jedyną drogą do zapewnienia przyszłym pokoleniom bezpiecznego życia.
Janina Iwańska, również ocalona z Auschwitz, w swoim wystąpieniu nawiązała do wydarzeń sprzed kilku miesięcy, kiedy uczestniczyła w obchodach upamiętniających pierwszy transport więźniów do obozu. Jej słowa, pełne emocji, przypominały o ogromnym cierpieniu, jakie stało się udziałem milionów ludzi.
 
Dyrektor Cywiński o historii i pamięci

Podczas uroczystości głos zabrał także Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, który podkreślił, jak ważne jest zachowanie pamięci o ofiarach obozu w obliczu mijającego czasu i malejącej liczby świadków tamtych wydarzeń. – Stoję tu od 18 lat poniekąd podzielony i połączony. Uczymy historii. To nie jest to samo, co uczenie pamięci. Historia to znajomość faktów. Pamięć to ich świadomość. Właśnie tak potrzebna dziś. Historia nie tworzy traumy, natomiast pamięć może. Pamięć jest kluczem dla dzisiejszego świata i projektowania przyszłego. A tymczasem nadal uczymy tylko historii, a nie pamięci. Nasze programy edukacji muszą ulec zmianie. Gdyż pamięć nie jest kwestią kultury, jest kwestią tożsamości – powiedział dyrektor Cywiński. Posłuchaj

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: