Przyjechali z 30 krajów. Chcą uczyć się polskiego
Agnieszka DąbrowskaAgnieszka Dąbrowska

Przyjechali z 30 krajów. Chcą uczyć się polskiego

Zamiast odpoczywać w wakacje, uczą się języka. 250 obcokrajowców bierze udział w Letniej Szkole Języka, Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.Elias chce oprowadzać polskich turystów po Maroku, Mariola studiuje w Chinach polonistykę, bo zachwycił ją ten język, a Eymen z Turcji kiedyś odwiedził nasz kraj i tak mu się spodobało, że postanowił się nauczyć polskiego. Wszyscy są uczestnikami Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Przyjechali z ponad 30 krajów od Japonii po Argentynę, łączy ich zamiłowanie do naszego języka. Choć nie jest to łatwa miłość. Posłuchajcie!

Uczą się więc pilnie, sprawdzając swoje umiejętności na każdym kroku - na lekcjach, zakupach, spotkaniach ze znajomymi czy wycieczkach. Bo nawet podróżowanie po naszym regionie jest językowym wyzwaniem. Posłuchajcie!

-Studenci z wielką przyjemnością uczą się naszego języka. Trzeba pamiętać, że poświęcili miesiąc wakacji po to, żeby przyjechać do Polski, uczyć się języka i poznawać naszą kulturę. Do południa mają zajęcia językowe, mamy tutaj kilkanaście grup o różnym stopniu zaawansowania. Po południu mają wykłady z różnych dziedzin - mówią o historii, literaturze czy problemach społecznych - wyjaśnia lektorka Anna Gałęziowska-Krzystolik.

Obcokrajowcy, a jest ich w sumie 250, będą przebywać w Cieszynie do końca sierpnia.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: