Promocja gospodarstw rybackich
Magda FritzMagda Fritz

Promocja gospodarstw rybackich

W gospodarstwach rybackich na południu woj. śląskiego króluje karp, w mniejszych ilościach hodowane są: pstrągi, szczupaki, sumy i liny. W Czechowicach- Dziedzicach odbył się 1. Polsko-Czeski Jarmark Rybny. Rybą słodkowodną, po którą coraz częściej sięgamy w ciągu roku jest pstrąg. "Po inne ryby smakosze zgłaszają się raczej w okresie świąt w grudniu"- mówi Bartłomiej Huculak z gospodarstwa w Międzyrzeczu Dolnym. W jego gospodarstwie, podobnie jak w innych, 90 proc. całej produkcji karpia jest sprzedawana przed Bożym Narodzeniem.
Jarmark w parku miejskim zorganizowało stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka "Bielska Kraina", którą tworzy 5 gmin: Jaworze, Jasienica, Bestwina, Wilamowice i Czechowice-Dziedzice. "Mamy unijne pieniądze do rozdysponowania. Po pierwsze możemy pomóc tym, którym nie powiodło się w rybactwie, którzy muszą z różnych względów odejść z rybołóstwa. Mogą oni dostać znaczące pieniądze na rozpoczęcie innej działalności gospodarczej, do 300 tys. zł"- mówi prezes stowarzyszenia, Zdzisław Bylok. Są także środki dla rybaków, którzy chcą rozwijać swoją działalność. "Widzimy, jak trudno jest przekonać właścicieli gospodarstw rybackich do udziału w takim jarmarku. Próbujemy przekonać ich, że taka promocja przełoży się później na sukces w postaci zwiększenia ilości klientów, a co za tym idzie większej produkcji"- mówi Zdzisław Bylok.
Łukasz i Izabela Maroszek mają gospodarstwo rybackie w Bestwinie- 5 ha stawów hodowlanych. Hodują głównie karpia, ale także amura i tołpygę. Zajmują się również hodowlą kur i bydła. Do grupy "Bielska Kraina" złożyli wniosek o środki na traktor, który będzie wykorzystany w gospodarstwie. "Przy dzisiejszych cenach zboża, produkcja karpia jest średnio opłacalna. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z hodowli tej ryby"- przyznaje Łukasz Maroszek.

Posłuchaj audycji:



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: