Prezydent oburzony. To "skandaliczne wypowiedzi"
fot.: um Oświęcim
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Prezydent oburzony. To "skandaliczne wypowiedzi"

„Dla Żyda gra w drużynie z Auschwitz to zdrada i nóż w plecy milionów”. Tak transfer izraelskiego hokeisty Eliezera Szerbatowa do Unii Oświęcim skomentował amerykański rabin Elchanan Poupko.W trakcie dyskusji na Twitterze zaatakował nie tylko zawodnika. „Każda twoja bramka przyniesie chlubę miastu, które oglądało, jak nasi bracia i siostry wylatują z dymem komina. Każdy, kto zamieszkuje dziś to miasto, jest winny" - zawyrokował mieszkający w Nowym Jorku Elchanan Poupko. Na jego słowa zareagował prezydent Oświęcimia.

"Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji zawartych w opiniach amerykańskiego rabina Poupko, które krzywdzące są zarówno dla miasta Oświęcim jak i dla jego mieszkańców, ale także wielu Polaków, którzy byli ofiarami II wojny światowej" – napisał w oświadczeniu prezydent Janusz Chwierut.
Podkreślił, że to „niemieccy naziści” zdecydowali o zlokalizowaniu obozu w Oświęcimiu. Miasto jest ofiarą tego tragicznego okresu i "przypisywanie mu jakiejkolwiek odpowiedzialności za istnienie obozu jest skandaliczną insynuacją" - stwierdził Chwierut.

Jak zaznaczył samorządowiec, „obecnie w mieście mieszka ponad 38 tysięcy osób, które pamiętają o tragicznej historii, ale również starają się normalnie żyć, pracować, rozwijać, realizować swoje pasje i marzenia.”

Sam izraelski hokeista wyraził zdziwienie i rozczarowanie zarzutami rabina. Zapewnia, że nie zapomina o przeszłości, ale chce tworzyć nową historię po prostu strzelając gole na lodowej tafli. Podziękował również za wsparcie ze strony polskich kibiców.

Wyrazy wsparcia płyną do Szerbatowa również z oświęcimskiej Unii. "Nasz klub jest przekonany, że Eliezer swoimi występami sprawi naszym kibicom i mieszkańcom Oświęcimia wiele radości. A rabina Elchanana Poupko serdecznie zapraszamy na mecz naszej drużyny i lekcję historii” - to fragment oświadczenia opublikowanego przez Re-Plast Unię.


Zobacz inne wiadomości tego autora: