Powstaną ogromne magazyny energii?
Fot. ilustracyjne/PGE
Robert FraśRobert Fraś

Powstaną ogromne magazyny energii?

Czy na terenie gminy Oświęcim powstaną magazyny energii? Przymierza się do tego jedna z warszawskich firm energetycznych. Byłaby to dobra wiadomość dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych.Wójt Gminy Oświęcim prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji.
Magazyny miałyby powstać w Porębie Wielkiej przy ul. Tyszkiewicza. - Wydaje mi się, że powstanie takiej instalacji będzie z korzyścią dla mieszkańców. Warunkiem jest decyzja środowiskowa, która nie wykaże np. nadmiernego hałasu emitowanego przez instalację – mówi nam wójt Gminy Oświęcim Mieczysław Smolarek. 
W uproszczeniu, rolą magazynów jest ściąganie z sieci nadwyżek energii generowanych w ciągu dnia i dostarczanie jej do sieci w godzinach nocnych. To istotny proces, szczególnie dla posiadaczy przydomowych instalacji fotowoltaicznych. - W naszej gminie zdarzają się sytuacje, że fotowoltaika w okresie letnim przestaje funkcjonować ze względu na zbyt duże obciążenie sieci. Jest szansa, że dzięki magazynom, mieszkańcy będą mogli bez przeszkód korzystać z ekologicznych źródeł energii - dodaje wójt Smolarek. 
Magazyny Energii byłyby o mocy do 1GW i pojemności do 3,0GWh. Do tematu wrócimy.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: