Póki co nie połączą szkół. Decyzję odłożono
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Póki co nie połączą szkół. Decyzję odłożono

Najbliższy rok szkolny bez zmian. Nabór pokaże: co robić dalej?Nie udało się wypracować kompromisowego rozwiązania dla sytuacji w dwóch szkołach z Czechowic-Dziedzic prowadzonych przez starostwo. Mowa o Zespole Szkół "Silesia" oraz Zespole Szkół Technicznych i Licealnych. Propozycje były trzy. Jak objaśnia Dorota Nikiel, członek zarządu powiatu odpowiedzialna za oświatę, starostwo najbliżej było połączenia obu placówek i stworzenia jednej szkoły pod nową nazwą. Posłuchaj.

Demografia jest nieubłagana i to przekłada się na nabory, z roku na rok coraz gorsze. Ratunkiem dla szkól i kadry nauczycielskiej miało być wspomniane połączenie, ale do tego nie dojdzie. Jako argumenty przeciwko podawano tradycję i historię.

Starosta przekonuje, że zmiany są konieczne. W ciągu ostatnich dwóch dekad nabór w "Resortówce" zmniejszył się od dwie trzecie, jeszcze bardziej niż demograficzny odczuwalny jest w "Silesii". - [Połączenie szkół - red.] pozwoliłoby nam bardziej aktywnie, a przed wszystkim bardziej organizacyjnie, usprawnić działalność szkoły. Cząstki etatów mogłyby w niektórych miejscach być całymi etatami - objaśnia Andrzej Płonka.

Przypomnijmy, że starostwo przed kilkoma laty wykonało już manewr przy "Silesii". Szkołę w 2016 przeniesiono do budynku "Resortówki". Od tego momentu funkcjonują dwie osobne jednostki, pod wspólnym adresem przy ul. Traugutta.

Najbliższy rok szkolny w tych szkołach będzie się odbywał bez zmian.

fot. starostwo powiatowe w Bielsku-Białej.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: