Pielęgniarki mają dość
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Pielęgniarki mają dość

„Pielęgniarki i położne mówią: współpraca i dialog a nie zastraszanie i pomijanie. Dość.” Z takim, między innymi, transparentem wyszły dziś na ulice Bielska-Białej pielęgniarki i położne.Prowadziły akcję protestacyjną na ulicach wokół Szpitala Wojewódzkiego, bo – jak nam przekazały – dyrekcja szpitala nie pozwoliła na organizację protestu na terenie placówki. Spacerowały więc z transparentami ulicą Świętego Andrzeja Boboli oraz Aleją Armii Krajowej. Nie tylko pielęgniarki pracujące w Szpitalu Wojewódzkim, ale również w Beskidzkim Centrum Onkologii i Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.

Ta akcja to część ogólnopolskiego protestu – mówi szefowa związku zawodowego pielęgniarek i położnych w bielskim Szpitalu Wojewódzkim Zofia Trelewicz. Posłuchaj

Pielęgniarki protestują przeciw przygotowanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, ustawie o o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Dlaczego?
- Nie wyrażamy zgody na to by, pielęgniarki, które mają 40 lat stażu pracy miały wynagrodzenie na poziomie sekretarki medycznej. Każdy ma prawo zarabiać godnie, ale musi być jakaś dysproporcja, bo odpowiedzialność zawodowa jest całkiem inna -  wyjaśnia szefowa międzyzakładowej organizacji związkowej pielęgniarek i położnych przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej Izabela Pilarz-Kubica.Posłuchaj

Ta ustawa bardzo dzieli nasze środowisko - dodaje Zofia Trelewicz. Posłuchaj 
Obecnie około 30% pielęgniarek, które pracują jest w wieku 51-60 lat. Prawie 27% to pielęgniarki,  które mają ponad 60 lat. Jeżeli „ustawa Niedzielskiego” wejdzie w życie, to one zrezygnują z pracy - ostrzega przewodnicząca związku działającego w Szpitalu Wojewódzkim. Dodaje, że z powodu niskich wynagrodzeń nie chcą pracować w tym zawodzie także młode dziewczyny.

Ze względu na obowiązujące restrykcje protest nie był tak liczny, jak mógłby być. Pielęgniarki jednak podkreślały, że są zdeterminowane i strajk w bielskich szpitalach jest bardzo prawdopodobny.
 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3Zobacz inne wiadomości tego autora: