Pałac do podziwiania zza płotu
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Pałac do podziwiania zza płotu

Pałac Kotulińskich jest jednym z najcenniejszych zabytków w Czechowicach-Dziedzicach. Mieszkańcy mogą podziwiać obiekt jednak tylko zza ogrodzenia.To XVIII wieczna rezydencja ówczesnych właścicieli Czechowic. Nie wiemy jednak kiedy dokładnie pałac powstał i czy wybudowali go właśnie Kotulińscy! Być może, wbrew obiegowej nazwie, zrobiła to rodzina Renardów. 

O historii Czechowic, o tym co w dziejach tego miasta zostało udokumentowane, a co jeszcze wymaga wyjaśnienia rozmawiano na spotkaniu w Miejskim Domu Kultury. Zorganizowano tam wieczór autorski Edelgardy i Eugeniusza Foltynów, którzy napisali dzieje obecnej gminy Czechowice-Dziedzice od zarania.

W trakcie dyskusji żałowano, że Pałac Kotulińskich nie jest dostępny dla zwiedzających.
- Na pewno jest to strata, bo to jest najważniejszy zabytek jaki mamy w Czechowicach – mówił Eugeniusz Foltyn. Posłuchaj  - Mamy jeden jedyny pałac, z pięknymi, dużymi pomieszczeniami. A z drugiej strony mamy zbiory Izby Regionalnej, które składowane są w różnych miejscach, przy szkołach, magazynach czy zawilgoconych ruderach - dodawał Mariusz Olejak z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. 
Padło pytanie czy w Pałacu Kotulińskich nie ma pomieszczeń, by owe zbiory wyeksponować.
 
Pałac w Czechowicach jest jednak własnością prywatną i mieszkańcy mogą podziwiać obiekt jedynie z zewnątrz. - To sytuacja trudna i skomplikowana. Jeśli obiekt miałby popaść w ruinę, to może lepiej, że inwestor - osoba prywatna go przejmie i się nim zaopiekuje. Jako potencjalny turysta mogę żałować i ubolewać nad tym, że potem nie mogę do tego obiektu wejść (…), no ale stał się własnością prywatną – w ten sposób odpowiadała na pytania biorących udział w spotkaniu współautorka wydanych właśnie „Dziejów ziemi gminy Czechowice-Dziedzice” Eldegarda Foltyn. Posłuchaj
 
Przypomnijmy, że od lat 90. XX wieku samorząd zabiegał o to, by znaleźć chętnego na kupno pałacu. Zabytkowy obiekt był w złym stanie. Został odrestaurowany dzięki prywatnej firmy, która po przejęciu pałacu wydała pieniądze na jego remont. Efekty przeprowadzonych przez „Polplast” prac mieszkańcy mogą jednak podziwiać tylko z zewnątrz.
Obecnym właścicielem pałacu jest czechowicki przedsiębiorca Piotr Londzin.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: