Osiągnięto kompromis (?). Będzie i remont drogi, i więcej nasadzeń
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Osiągnięto kompromis (?). Będzie i remont drogi, i więcej nasadzeń

Spore emocje budzi wycinka drzew przy przebudowie ul. Prusa w Czechowicach-Dziedzicach.Grupa "Czechowiczanie dla przyrody" zebrała podpisy pod petycją w tej sprawie (dokument wysłano m.in. do starosty bielskiego). Chodzi o to, by ilość nasadzeń zastępczych była większa, niż ujęte w projekcie 26 sztuk. Tyle drzew planowane jest za 47, które pójdą pod topór (ten temat opisywaliśmy TUTAJ).

W tej sprawie zwołano dziś w ratuszu spotkanie, uczestniczył w nim obok burmistrza także starosta, bo to ten samorząd jest inwestorem zadania. Pojawili się mieszkańcy z różnym spojrzeniem na problem.

- Walczę o remont tej drogi, jako że mieszkam tam od `63 roku. Ten cały ciężki sprzęt, który przejeżdża ulicą Prusa jest wyczuwalny w moim domu, który ma 110 lat. Jest to problem dla nas tam mieszkających. Mamy problem z wyjazdem z domu [...]. Droga jest połatana, dziurawa - opowiadała nam Małgorzata Jasny. Posłuchaj

Podczas spotkania kolejny raz zapewniano, że wycięte zostaną tylko te drzewa, gdzie jest to konieczne. Wskazano, że system korzeniowy rosnących tam drzew jest płytko osadzony. 

Na spotkanie do czechowickiego urzędu przyszli także autorzy petycji. Podkreślali, że nie są w żaden sposób przeciwni inwestycji. - Szkoda trochę, że tak późno się dowiedzieliśmy o spotkaniu i mieliśmy mało czasu na przygotowanie - komentował dla nas Marek Szkowron. Dodaje, że część zagadnień zostało omówionych, ale było mało merytorycznie. - Na pewno cieszą mnie słowa pana starosty, które padły. Zapewnia, że będą nasadzenia zastępcze przynajmniej w takiej ilości, jaka zostanie wycięta. Ponieważ z decyzji, które zostały wydane, to nie wynikało - dodaje Szkowron. Posłuchaj.

Podobnie widzi to drugi z inicjatorów grupy "Czechowiczanie dla przyrody". - Nie rozmawialiśmy w ogóle o szczegółach, rozmawialiśmy o ogóle. O tym co się ogólnie dzieje w naszej gminie, jeśli chodzi o drzewa [...] - komentował po spotkaniu Mikołaj Siemaszko. Posłuchaj

Ustalono, że Powiatowy Zarząd Dróg będzie w kontakcie z przedstawicielem wspomnianej grupy czechowiczan. Ma się odbyć wizja w terenie i na jej podstawie dopracowane zostaną szczegóły. Padła także inna ważna deklaracja, dodatkowych 80 nasadzeń zastępczych, poza tymi, które zostały ujęte w projekcie. Zastrzeżono jednak, że drzewa trzeba będzie posadzić w innym miejscu niż pas zielni wzdłuż ul. Prusa, tam nie jest to możliwe. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3Zobacz inne wiadomości tego autora: