"Nie zmienia się reguł w trakcie gry"
fot. arch.
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

"Nie zmienia się reguł w trakcie gry"

Sejm zdecydował. Wybory samorządowe przesunięte o pół roku. Ustawa PiS, którą sejmowa większość poparła, zakłada wydłużenie kadencji w samorządach do końca kwietnia 2024 roku. Prezydenta Bielska-Białej prosiliśmy o komentarz odnośnie tych zmian.Sejm zdecydował o wydłużeniu kadencji w samorządach do końca kwietnia 2024 roku. To oznacza, że wybory lokalne nie odbędą się jesienią za rok, a zostaną przesunięte o pół roku, właśnie na wiosnę 2024. "Za" głosowali posłowie PiS, posłowie niezrzeszeni i "kukizowcy". Przeciwna była opozycja.

- Od następnej kadencji można pewne zmiany wprowadzać - jest to bardziej uczciwe - bo nie zmieniamy reguł gry, w trakcie gry - komentował te zmiany na naszej antenie Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej. Nasz rozmówca zwrócił uwagę na to, że ta kadencja w samorządach i tak jest już dłuższa o rok, od poprzednich. 

Rządzący wprowadzenie projektu tej ustawy tłumaczyli koniecznością rozdzielenia wyborów samorządowych i parlamentarnych. Terminy obu głosowań przypadały na jesień 2023. 

- Myślę, że nie trzeba tego tłumaczyć, to jest kwestia polityczna, która ma uprawdopodobnić dobre wyniki wyborów parlamentarnych dla partii rządzącej - mówiąc wprost. Kiedy one będą [wybory - red.], to będą. Samorządowcy codziennie rozmawiają z mieszkańcami. Mieszkańcy już po 4 latach prawie tej kadencji,, też pewnie by już mogli ocenić [pracę samorządowców - red.], tak jak to było przed tymi zmianami, gdy kadencje były 4-letnie - dodał prezydent Bielska-Białej. Posłuchaj.

Według ustawy przyjętej przez Sejm, wybory samorządowe powinny się odbyć 7 lub 14 kwietnia 2024 roku. Teraz ustawą zajmie się Senat.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: