Miejska pasieka powstała przy... centrum handlowym
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Miejska pasieka powstała przy... centrum handlowym

W Bielsku-Białej powstała pierwsza pasieka miejska. Stworzyło ją Centrum Handlowe Sarni Stok.W bezpiecznym dla klientów - i pszczół - miejscu ustawiono 4 ule, trzy z nich są już zamieszkałe przez pszczele rodziny. Na ten moment ok. 20 tys. pszczół obrało sobie za dom pasiekę na Sarnim Stoku. Będą miały w tym miejscu dobre warunki do życia, bo w sąsiedztwie są tereny Natura 2000.

- Centrum handlowe Sarni Stok od wielu, wielu lat wspiera wszelkiego rodzaju inicjatywy ekologiczne i w tym roku postawiliśmy na nowy projekt [...] - mówiła Anna Waluś, dyrektor centrum handlowego. Rozwój pasieki będzie można śledzić w mediach społecznościowych, a opiekować się nią będzie pszczelarz. 

- Jako fundacja APIKULTURA, naszym głównym działaniem, jest promowanie pomocy dla pszczół; w jaki sposób możemy im pomagać, dlaczego są ważne dla naszego środowiska, dlaczego są niezbędne dla naszego środowiska? - opowiadała Barbara Łysoń. To właśnie fundacja APIKULTURA  we współpracy z Beata Bojdą, stworzyła projekt pod nazwą "Bees&Flowers", którego częścią jest wystawa. Fotografie będzie można oglądać w centrum handlowym do 2 czerwca. Posłuchaj.

- Od kilku lat robię cykl portretów, który nazywa się "ETNO by Beata Bojda," których takim łącznikiem są olbrzymie korony z krepinowych kwiatów, wykonywane ręcznie metodą sprzed lat. Co jest ważne, w momencie gdy przygotowywałam tę wystawę, starałam się wybrać kwiaty, które właśnie są miododajne [...]. Wszystkie kostiumy, które zrobiłam do tego projektu, są kostiumami wykonanymi metodą upcyklingu - przedstawiała artystka Beata Bojda. Posłuchaj.

Miejskie pasieki w naszym województwie można znaleźć m.in. na terenie Muzeum Śląskiego czy Uniwerystetu Śląskiego.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: