Mało magnezu w wodzie
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Mało magnezu w wodzie

Woda z wodociągów jest przydatna do spożycia. Mało jednak w niej magnezu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Cieszynie zaleca mieszkańcom spożywanie żywności bogatej lub wzbogaconej w przyswajalny magnez. Sanepid dokonał oceny jakości wody za 2022 rok.Za dostarczenie wody do Cieszyna odpowiadają  Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. w Ustroniu. Cieszyn zaopatrywany jest w wodę do spożycia przez 2 wodociągi publiczne, z czego wodociąg Pogórze oparty jest na wodzie podziemnej (ujęcie wody na terenie obszaru wiejskiego gminy Skoczów), natomiast wodociąg Nova Ves oparty jest na wodzie powierzchniowej (ujęcie wody w Republice Czeskiej).

Stacje uzdatniania wody dla wodociągów Pogórze i Nova Ves zlokalizowane są poza obszarem Cieszyna, w związku z czym na terenie miasta nie ma bezpośredniej produkcji wody.
 
W wodzie wodociągowej na terenie Cieszyna stwierdzane były, podobnie jak w latach ubiegłych, niskie wartości magnezu, w związku z tym - jak informuje Sanepid -  w dalszym ciągu celowym jest stosowanie przez mieszkańców żywności bogatej lub wzbogaconej w przyswajalny magnez.
 
Magnez stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek. Biorąc udział w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczów, warunkuje dostawę energii do tkanek i komórek organizmu, zwłaszcza do wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu. Zmniejsza też ich nadpobudliwość, działając na organizm uspokajająco. Poprawia pamięć i myślenie. Magnez jest odpowiedzialny za sprawne działanie układu naczyniowo-sercowego. Magnez nie tylko zapobiega chorobom serca, ale wspomaga ich leczenie. Jeśli w organizmie występuje niedobór magnezu, ściany naczyń krwionośnych mogą się obkurczać, a to prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi – podaje na swojej stronie Urząd Miejski w Cieszynie.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: