Mają powody do dumy
fot.: UM Strumień
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Mają powody do dumy

Samorząd gminy Strumień zdobył unijne dofinansowanie na realizację dużego projektu. Skorzystają z niego osoby najbardziej potrzebujące wsparcia.Projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strumieniu zajął pierwsze miejsce na liście projektów z Subregionu Południowego  wybranych do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Jego wartość opiewa na 1 814 266 złotych! Niewiele mniejsze jest unijne dofinansowanie, które wynosi 1 687 268 zł.

Jestem dumna, bo podeszliśmy do potrzeb naszych mieszkańców kompleksowo - mówi burmistrz Anna Grygierek. Posłuchaj 

W ramach projektu z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania skorzysta 15 niesamodzielnych osób. Otrzymają  pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną i pielęgnacyjną zleconą przez lekarza. Osoby te będą miały również zapewniony dowóz obiadu, usługi fizjoterapeuty, a także usługi kosmetyczne i fryzjerskie. Bezpłatnie będą mogły skorzystać z poradnictwa prawnego, psychologicznego i dietetycznego.

Kolejne trzy osoby niepełnosprawne skorzystają z usług asystenckich. Przez 16 miesięcy  asystent będzie przygotowywał je do jak największej samodzielności w codziennym życiu.
Projekt zakłada również stworzenie dla dwóch osób niepełnosprawnych mieszkania wspomaganego, co ma umożliwić prowadzenie samodzielnego życia i być alternatywą dla pobytu w placówce całodobowej. Wyremontowane i wyposażone zostanie mieszkanie komunalne, które znajduje się w Strumieniu przy Rynku.
 
Wsparcie otrzyma także 15 opiekunów, dla których długotrwałe sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny staje się wyczerpujące psychicznie i fizycznie. Przewidziano dla nich pomoc psychologiczną. Zorganizowane zostaną także warsztaty mające na celu pogłębienia wiedzy o metodach pracy z podopiecznym.

Wszystkie te działania w Strumieniu mają być realizowane od marca przyszłego roku. "Mam nadzieję, że pozwoli na to sytuacja epidemiczna w naszym kraju" – dodaje Anna Grygierek. Posłuchaj

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: