Lider PO w Bielsku-Białej
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Lider PO w Bielsku-Białej

Donald Tusk był dziś w Bielsku-Białej. Spotkał się z działaczkami Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia.Przyjazd lidera Platformy Obywatelskiej nie był zapowiadany. Dowiedzieliśmy się o tej wizycie dopiero dziś rano. Na parę godzin przed rozpoczęciem spotkania z Regionalnym Kongresem Kobiet Podbeskidzia. Donald Tusk przybył na zaproszenie posłanki Mirosławy Nykiel, honorowej patronki kongresu. Odwiedziny poszczególnych miast w Polsce bez wcześniejszych zapowiedzi tłumaczył względami organizacyjnymi, ale i bezpieczeństwa. 
 
W sali, w której odbywało się spotkanie z Donaldem Tuskiem w Bielsku-Białej, dominowały, co oczywiste, kobiety. Oprócz posłanki Nykiel, była posłanka Małgorzata Pępek, a także senator Agnieszka Gorgoń-Komor. W tylnych rzędach siedzieli jednak również panowie, w tym prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz jego zastępca Przemysław Kamiński. 
 
Witając szefa Platformy Mirosława Nykiel mówiła, że uczestnicy spotkania chcą rozmawiać z nim o przyszłości Polski po wygranych przez opozycję wyborach, bo – jak zaznaczyła posłanka - „w zwycięstwo to ja wierzę jak nikt inny”. Przytaczała także pytaniach jakie kierują do niej ludzie: „kiedy wreszcie odsuniecie to zło od władzy? Kiedy i jak zamierzacie ich rozliczyć, żeby był to przykład dla przyszłych pokoleń i przyszłych rządów?” 
 
Odpowiedzi na powyższe pytania dziennikarzom nie dane było usłyszeć, bo spotkanie miało charakter zamknięty. Część wystąpienia Donalda Tuska, której mogli przysłuchiwać się przedstawiciele mediów, zdominowały sprawy dotyczące kobiet i ich roli w życiu publicznym, o które również pytała posłanka Nykiel.
 
Kompleksowe równouprawnienie kobiet w Europie to ciągle cel, a nie rzeczywistość – mówił Donald Tusk. Wskazują na przykłady ze świata polityki, ale też i sportu. 
 
- Jak wiecie, jestem zawziętym kibicem piłki nożnej. Byłem pod wielkim wrażeniem tego, co działo się w ostatnich dniach w Anglii. W Polsce, muszę to z przykrością stwierdzić, mało kogo to interesowało. To były Mistrzostwa Europy kobiet w piłce nożnej. Od lat nie było wydarzenia piłkarskiego na świecie o tak wypełnionych widowniach. 100 tysięcy ludzi oglądało finał na Wembley Anglia-Niemcy, w którym Angielki wygrały to mistrzostwo. Jednak zarobki piłkarek są stukrotnie niższe [niż piłkarzy – dod. red.] – mówił szef Platformy Obywatelskiej.Posłuchaj 
 
Polityczny maczyzm w Polsce kwitnie i ma się, niestety, dobrze. Kompletnie bez żadnego uzasadnienia – twierdzi Tusk. Zwracając się do członkiń Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia mówił o tym, że kobiet powinno być w polityce więcej. Aby tak się stało, konieczne jest wprowadzanie mechanizmów gwarantujących paniom odpowiednią liczbę miejsc na listach wyborczych. Choć i to problemu w pełni nie rozwiązuje. 
- Może nie w Bielsku, nie w Gdańsku, może nie w Warszawie, ale generalnie w Polsce ciągle publicznie aktywnych kobiet na tych widocznych miejscach jest mniej niż mężczyzn – mówi Tusk.Posłuchaj

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej odwiedził dziś nie tylko Bielsko-Białą, ale również Cieszyn.

 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: