Kury chorują
fot.: pixabay.com, zdjęcie poglądowe
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Kury chorują

O stwierdzeniu 16 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu poinformował w pierwszych dniach kwietnia Główny Lekarz Weterynarii. Ognisko ptasiej grypy zlokalizowano m. in. w Simoradzu w gminie Dębowiec.To dlatego pracownicy powiatowych inspektoratów weterynarii odwiedzają teraz gospodarstwa w powiecie cieszyńskim, ale też w sąsiednich gminach powiatu bielskiego i pszczyńskiego. Nasza słuchaczka poinformowała nas o takich wizytach przeprowadzanych w Wilamowicach, w gminie Skoczów. Posłuchaj
 
Potwierdzam, że nasi pracownicy wypytują hodowców ptaków o to, czy nie zauważyli jakichś niepokojących objawów – mówi nam  Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie Bogusław  Kubica. Choć dodaje, że ognisko ptasie grypy w Simoradzu zostało już zlikwidowane. 
 
- W dalszym ciągu istnieje zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez kontakt z dzikimi ptakami, które mogą nie wykazywać objawów klinicznych, a są jego nosicielami - wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii. Posłuchaj Dlatego kury, kaczki czy gęsi powinny być zamknięte w kurnikach i tam karmione.

Bogusław Kubica podkreśla, że pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii na każde życzenie właściciela posesji, mają obowiązek się wylegitymować, pokazać upoważnienie i dowód osobisty.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: