Koniec radości. Klubu już nie ma
fot.: TS 1909 Piast Cieszyn
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Koniec radości. Klubu już nie ma

Nie ma już Towarzystwa Sportowego 1909 Piast Cieszyn. Decyzję o likwidacji podjęło walne zgromadzenie członków stowarzyszenia.Samorządowcy są zaskoczeni. „Ubolewam, że nikt z władz stowarzyszenia nie podjął rozmów z nami przed podjęciem decyzji o likwidacji” - napisała w oświadczeniu burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Działacze Piasta mówią z kolei, że klub był w fatalnej sytuacji finansowej, o której władze miasta wiedziały, ale nie pomogły. Rozmawialiśmy na ten temat od 3 lat, ostatnie spotkanie w ratuszu było w lutym. "Odbiliśmy się kilka razy od muru i po tej lutowej wizycie zdecydowaliśmy, że nie ma dalszego sensu spotykania się z władzami - mówi wiceprezes zarządu Marek Bakun. Posłuchaj

Uznaliśmy, że jeśli nie jesteśmy potrzebni w Cieszynie, to będziemy działać w innym miejscu - dodaje Marek Bakun. Likwidując klub zdecydowano jednocześnie o przeniesieniu sekcji piłki nożnej Piasta do LKS-u Strażak Dębowiec.

"Podjęcie takich decyzji nie było dla nas łatwe. Gdybyśmy zostali na takim poziomie finansowania jak w zeszłym roku w o ogóle nie byłoby tej sytuacji" - podkreśla Marek Bakun. Posłuchaj
W ubiegłym roku TS 1909 Piast Cieszyn dostał z budżetu miasta 60 tys. zł dotacji. W tym roku klub mógł liczyć na wsparcie w wysokości 22 tys. 500 zł. Działacze twierdzą, że to za mało.

Co na to samorząd? „Cieszyn kładzie nacisk na rozwój sportu i rekreacji dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportowych. Sport seniorów jest wspierany w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych miasta” - to fragment oświadczenia Gabrieli Staszkiewicz.

Burmistrz podkreśla, że na konkursy na szkolenia sportowe dla wszystkich stowarzyszeń samorząd przeznaczył w 2020 roku kwotę 450 000 zł, z tego 97 500 zł na piłkę nożną. 
Z dotacji korzysta również Uczniowski Klub Sportowy Cieszyn oraz Cieszyński Klub Sportowy Piast, także szkolący dzieci i młodzież.

Deklaracje dotyczące kolejnej transzy wsparcia rzeczywiście na lutowym spotkaniu z działaczami TS 1909 padły, dotyczyły one jednak drugiej połowy roku. Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: