Koniec opowiadania, czas na konkrety?
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Koniec opowiadania, czas na konkrety?

Z jakością powietrza w regionie nie jest dobrze. O smogu się mówi, ale ciągle za mało robi.Realizacja programu "Czyste Powietrze" to jak droga przez mękę. Po prawie dwóch latach funkcjonowania wydano niewielki procent z założonych 100 mld złotych. Parlamentarny Zespół Antysmogowy zauważa, że konieczna jest walka z tzw. ubóstwem energetycznym. W Polsce funkcjonuje ciągle ok. 3 mln kopciuchów i to one w dużej mierze przyczyniają się do generowania niskiej emisji. Tym, których nie stać na wymianę kotła trzeba pomóc.

- W Polsce w tej chwili zostały wytypowane dwie gminy do programu pilotażowego. Jedną z nich są Wilkowice [...], gdzie w styczniu i lutym mają być prowadzone takie intensywne działania informacyjne, promocyjne tak, by zachęcić mieszkańców do realizacji tego programu. Jeżeli on się zakończy sukcesem - trzymam za to kciuki - to wtedy nie ta bariera ekonomiczna okaże się problemem, tylko informacyjna - opowiada szef zespołu a także poseł z Bielska-Białej, Przemysław Koperski. Posłuchaj

Nad strategią poprawy jakości powietrza debatował dziś w Bielsku-Białej wspomniany zespół. Dzień rozpoczął się jednak od spotkania roboczego w Jaworzu. Wójt Radosław Ostałkiewicz powiedział nam, że obecnie mieszkańcy, którzy wymieniają kocioł w 80% wybierają piec gazowy. Posłuchaj.

Po południu parlamentarzyści przenieśli się do Rybnika.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: