Jest więcej mężczyzn. To kompromitujące!
Magda FritzMagda Fritz

Jest więcej mężczyzn. To kompromitujące!

Kobiety, zasłużone dla Bielska-Białej na patronki ulic w mieście! 8 marca, w dniu święta pań petycję do Rady Miejskiej w tej sprawie złożyła partia Razem Podbeskidzie. W piśmie przywołują ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy ulic, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

"Obecnie liczba patronów w Bielsku-Białej dziesięciokrotnie przewyższa liczbę patronek, co jest stanem kompromitującym. Kobiety stanowią połowę społeczeństwa i musi to znaleźć odzwierciedlenie w przestrzeni miejskiej"- mówi Jarosław Hess, członek Zarządu Okręgu Podbeskidzie.
 
Razem Podbeskidzie wnosimy o upamiętnienie kilku mieszkanek: Erny Singer, Gertrudy Dawidowicz, Haliny Dzikówny, Selmy Kurz, Wiktorii Kubisz i Doroty Kłuszyńskiej. POSŁUCHAJCIE.
 
Zdaniem, działaczy Razem Podbeskidzie nadawanie ulicom patronek poprawi również wizerunek miasta.

Erna Singer: (1885-1911) urodziła się w Bielsku. była jedną z pierwszych kobiet, które ukończyły studia medyczne w Monarchii Austro-Węgierskiej. Po studiach wróciła do Bielska. Pracowała na oddziale dziecięcym Szpitala Ogólnego, dziś przy ul. Wyspiańskiego. Aby zostać lekarką, Erna musiała pokonać co najmniej dwie przeszkody. Po pierwsze, aż do końca XIX wieku studia medyczne były niedostępne dla kobiet. Po drugie, żyła w czasach, gdy kobiety uczono wyłącznie tego, jak być dobrą żoną i matką. Erna Singer zmarła  zaledwie dwa lata po ukończeniu studiów.

Gertruda Dawidowicz:
urodzona w Bielsku pływaczka, zawodniczka Klubu Sportowego Hakoah, w 1938 roku zdobyła rekord Polski stylem dowolnym na 50 i 100 m. Wielokrotna mistrzyni Polski. Znana wszystkim bielszczanom - to ją przedstawia rzeźba skaczącej do wody pływaczki na kąpielisku Panorama.

Halina Dziki (Dzikówna):
 najlepsza polska pływaczka, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka kraju na różnych dystansach w stylu dowolnym, przyczyniła się do zdobycia przez BBTS tytułu drużynowego mistrza Polski w 1949 roku.

Selma Kurz:
(1874-1933) r. urodziła się w Białej. Jedna z najsławniejszych europejskich śpiewaczek operowych przełomu XIX i XX w., mistrzyni koloratury  Występowała na scenach Hamburga, Frankfurtu, w Operze Wiedeńskiej, Operze Królewskiej w Londynie, także w Ameryce.

Wiktoria Kubisz:
pedagożka, animatorka kultury, w 1954 roku założyła w Bielsku-Białej przy ul. Słowackiego ogródek jordanowski, który z czasem stał się młodzieżowym domem kultury, a potem Centrum Wychowania Estetycznego i kultowym miejscem na kulturalnej mapie Bielska-Białej. Obecnie imię Wiktorii Kubisz nosi jedna z placówek Miejskiego Domu Kultury.

Dorota Kłuszyńska:
 (1874-1954) działaczka ruchu socjalistycznego i kobiecego.  Od roku 1900 działaczka Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej, szczególnie zasłużona w rozwoju struktur partii na Śląsku Cieszyńskim oraz w tworzeniu ruchu kobiecego. Inicjatorka i organizatorka obchodów Dnia Kobiet, w 1912 r. wybrana członkinią Międzynarodowego Sekretariatu Kobiecego na II Międzynarodowej Konferencji Kobiet Socjalistek w Kopenhadze. W 1918 r. zaangażowana w walkę o przynależność Śląska Cieszyńskiego do Polski, m.in. współtwórczyni ponadpartyjnej Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego, w styczniu 1919 brała udział w obronie dworca w Boguminie przed atakiem wojsk czeskich, stanowczo potępiała podział Śląska Cieszyńskiego na części polską i czeską przez Radę Ambasadorów w Paryżu w 1920 r. Po decyzji przyznającej Bogumin Czechosłowacji, opuściła to miasto i zamieszkała w Łodzi.  W latach 1925-34 senator RP z ramienia PPS. Działaczka m.in. Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego oraz Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W czasie II wojny światowej ukrywała się przed hitlerowcami, od 1943 r. wchodziła w skład kierownictwa PPS – WRN. Po wojnie brała udział w próbie powołania niezależnej od komunistów Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej, jednak ostatecznie wstąpiła do „odrodzonej” PPS. Od 1948 r. posłanka z ramienia PPS, potem PZPR,  zaangażowana jednak głównie w działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.




Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: