Jedyne takie miejsce w Polsce
fot.: Fb Ciemne Niebo Polska
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Jedyne takie miejsce w Polsce

To sensacyjna, a zarazem radosna informacja. Sopotnia Wielka będzie pierwszą miejscowością w Polsce, której przyznany zostanie status Międzynarodowej Społeczności Ciemnego Nieba.Aplikacja tej małej miejscowości w gminie Jeleśnia została zaakceptowana przez Międzynarodowe Towarzystwo Ciemnego Nieba (IDA) w Tucson w Stanach Zjednoczonych. Proces przyznawania tytułu Międzynarodowej Społeczności Ciemnego Nieba (International Dark Sky Community) trwał cztery lata. 
 
- Jesteśmy mocno zaskoczeni, ale bardzo pozytywnie. Informacja ta spłynęła do nas na dwa, trzy dni przed rozpoczęciem 11. Festiwalu Ciemnego Nieba – cieszy się Piotr Nawalkowski ze Stowarzyszenia Polaris OPP, które przed ponad dekadą zainicjowało starania o ochronę ciemnego nieba przed nadmiernym i niepotrzebnym światłem.
 
Od kilku lat wraz z pasjonatami astronomii oraz samorządowcami o ciemne niebo w Sopotni dbają przede wszystkim mieszkańcy, których większość (ponad 170 gospodarstw) zdecydowała się na zainstalowanie prawidłowego oświetlenia na swoich posesjach. Wymieniają oprawy oświetleniowe na nowe. Takie, które kierują światło tylko w konkretne miejsce czyli na określoną drogę czy chodnik, a nie w niebo.
Wcześniej wymieniono także lampy uliczne w Sopotni Wielkiej oraz zmodernizowano oświetlenie miejscowego kościoła.
 
Do zmian korzystnych dla ludzkiego zdrowia, przyrody, ale też dla portfeli (na wymianie oświetlenia Sopotnia Wielka oszczędza rocznie co najmniej 10 tys. zł), część mieszkańców przekonała Rada dialogu społecznego na rzecz ekologii nocy.
- Starsze pokolenie nie wiedziało o co chodzi, młodsze gdzieś tam coś czytało i słyszało, ale nie do końca, więc tłumaczyliśmy na czym polega wymiana starego oświetlenia na nowe. Jakie niesie korzyści. (…) Udało się przekonać dużą część społeczeństwa i większość mieszkańców jest przychylnie nastawiona do wymiany oświetlenia – mówi Marek Pierlak, szef rady. Posłuchaj
 
Dzięki temu teraz ciemne niebo, niezanieczyszczone oświetleniem, widać nocami w Sopotni Wielkiej dużo lepiej niż jeszcze dekadę temu. To nie oznacza jednak, że nocą miejscowość spowijają egipskiej ciemności!
Sopotnia Wielka się rozrasta, lamp przybywa, ale oświetlenie jest zgodne z racjonalną polityką oświetleniową. To lampy z oprawą płaską, barwą ciepłą, LED-ową, skierowaną na ziemię – wyjaśnia Marek Pierlak. 

Piotr Nawalkowski ze Stowarzyszenia Polaris OPP dodaje, że w staraniach o jak największą strefę ciemnego nieba nie chodzi po prostu o wyłączenie oświetlenia. Chodzi o oszczędzanie takie jakie stosujemy na przykład w stosunku do wody, czy też świeżego powietrza, o które dbamy nie paląc śmieci. Posłuchaj

- Sopotnia Wielka jest przykładem tego jak, racjonalna, zrównoważona polityka oświetleniowa powinna być realizowana – podkreśla prezes Stowarzyszenia Polaris OPP.
Jesteśmy pionierem. Przetarliśmy ścieżkę dla innych – podsumowuje z dumą Marek Pierlak.

Piotr Nawalkowski będzie gościem Radia Bielsko już w najbliższy czwartek. Początek rozmowy o godz. 8:45.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: