Dzieje się w Beskidach!
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Dzieje się w Beskidach!

Sprzątają Beskidy! Kilkuset ochotników zbiera w ten weekend śmieci z okolic górskich szlaków w Beskidzie Żywieckim i Śląskim. A przy okazji dobrze się bawią.W sobotę wszyscy zakochani w górach, ci którym zależy na tym, by w Beskidach było pięknie spotkali się na Hali Lipowskiej. Tam dostali worki na śmieci (plastikowe, papierowe, szklane i innego rodzaju) oraz rękawiczki. 
 
Do wyboru mieli 9 tras, którymi schodzili do gmin leżących u podnóża Lipowskiej, Rysianki i Boraczej czyli do Ujsół, Rajczy, Milówki, Węgierskiej Górki i Jeleśni. Wypełnione worki zostawiali na końcu szlaków, tam zostaną odebrane przez zakłady zajmujące się odbiorem odpadów. 
 
Na samych szlakach śmieci nie jest dużo, gorzej sytuacja wygląda kiedy wejdzie się w las w Rajczy szukając grzybów – mówi pani Barbara. Posłuchaj
 
Pani Marcelina mieszka w Krzyżowej, ale ma podobne obserwacje. Jak mówi, przy leśnych drogach czy w okolicach wyrębów grzyby są lub ich nie ma, ale śmieci są zawsze… Posłuchaj   
 
Zanim wyruszyli na szlaki, wzięli udział w ekologicznych warsztatach zorganizowanych na Hali Lipowskiej. Najmłodsi dowiedzieli się jak prawidłowo segregować odpady, starsi wykonywali własnoręcznie eko-torby, a wszyscy moglli przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy nie tylko w górach (na miejscu byli GOPR-owcy).     
 
Na podsumowanie akcji w Beskidzie Żywieckim jest jeszcze za wcześnie, zebrane śmieci nie zostały zważone, ale jak szacują organizatorzy jest ich kilkaset kilogramów. Najwięcej odpadów zniesiono w workach do Złatnej.
 
Dziś drugi dzień akcji „Czyste Beskidy 2019”. O godz. 11.00 chętni do posprzątania szlaków spotykają się przy schronisku na Skrzycznem.


 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: