Covid-19: szpital zamówił urządzenie do robienia testów
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Covid-19: szpital zamówił urządzenie do robienia testów

Mowa o Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej.Sprzęt zostanie zainstalowany w sierpniu. Jak podaje rzeczniczka placówki, modułowy aparat z komputerem stacjonarnym umożliwia przebadanie w ciągu 40 minut 16 próbek. Obecnie na wynik trzeba czekać kilka godzin. To usprawni testowanie pacjentów przyjmowanych na oddziały (każdy pacjent przyjmowany teraz do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej jest weryfikowany po kątem zakażenia koronawirusem).

Szefowa Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej zapewnia, że obsługa urządzenia jest bezpieczna. - Pracownik laboratorium ma minimalny kontakt z zakaźną próbką. Wszystko odbywa się w komorze laminarnej. Nie trzeba przeprowadzać żadnych dodatkowych zabiegów jak na przykład przenoszenie wyizolowanego materiału zakaźnego do innego aparatu. Zwiększa się zatem komfort pracy diagnosty laboratoryjnego - objaśnia Anna Bajorska

Sprzęt kosztował 700 tys. złotych a środki na jego zakup przekazał samorząd województwa śląskiego. Przy okazji tego zakupu zostanie przeprowadzony remont w pracowni wirusologicznej ZDL. - Kupiona została również nowa zamrażarka do przechowywania próbek, wirówka laboratoryjna i komora laminarna – wylicza Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora szpitala ds. administracyjno-technicznych. Zobacz inne wiadomości tego autora: