"Budżet załamał się"
fot. Tomasz Pielesz/mat. Muzeum Auschwitz
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

"Budżet załamał się"

Muzeum Auschwitz prosi o wsparcie finansowe.Od połowy marca muzeum jest zamknięte dla odwiedzających, co oznacza odcięcie od największego źródła finansowania. Miejsce Pamięci najwcześniej otwarte zostanie w lipcu. W ostatnich miesiącach znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji. Planowany na 2020 r. budżet załamał się. Ograniczona została niemal cała działalność merytoryczna Muzeum, a inwestycje zredukowano do niezbędnego minimum - czytamy w apelu.

- Zwracamy się do wszystkich, dla których ważne jest zachowanie pamięci o pomoc finansową, która pozwoli na kontynuację wielu projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych czy wydawniczych - objaśnia Bartosz Bartyzel z oświęcimskiego muzeum. Co ważne, nie są zagrożone prace konserwatorskie. 

Pod koniec maja muzeum na dwa dni zostało otwarte. Chodziło przede wszystkim o test nowego trybu zwiedzania. 30 i 31 maja Miejsce Pamięci odwiedziło blisko 400 osób, co stanowi 3% liczby odwiedzających w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydaje się jednak, że załamanie frekwencji będzie miało charakter długofalowy - podano w apelu. 

- W tej ciężkiej chwili nie możemy ani zaprzepaścić naszych wcześniejszych dorobków, ani spowolnić prac nad podtrzymywaniem i mądrą budową pamięci, która jest jedynym remedium na przyszłe lata, na pokolenia, na czasy, które chcemy pozostawić naszym dzieciom i dzieciom naszych dzieci. Przez lata, dekady staraliśmy się pomagać. Dziś potrzebujemy sami realnej pomocy – mówi z kolei dyrektor Muzeum Auschwitz, Piotr CywińskiZobacz inne wiadomości tego autora: