Budowa spalarni może kosztować 417 mln zł. Jest studium wykonalności
fot. pixabay na licencji CC0
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Budowa spalarni może kosztować 417 mln zł. Jest studium wykonalności

Gotowe jest już studium wykonalności dla planowanej w Bielsku-Białej budowy spalarni odpadów.Dokument trafił już do urzędu, ale nie został jeszcze przyjęty (stanie się to prawdopodobnie w ciągu kilku dni). W przyszłym tygodniu dokument zostanie opublikowany. Wstępna wycena wskazuje na koszt 417 mln złotych. W porannej rozmowie na naszej antenie prezydent miasta mówił, że inwestycja może być dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- [Ze studium - red.] wynika, że ta instalacja jest bezpieczna. Jest tutaj także podana wydajność - 100 tys. ton rocznie, bo tyle Aglomeracja Beskidzka będzie na pewno wytwarzała - mówił w trakcie porannej rozmowy prezydent miasta. Lokalizacja ta, która została wskazania w analizie wielokryterialnej, czyli Wapienica i teren po dawnej ciepłowni. W trakcie porannej rozmowy Jarosław Klimaszewski odniósł się także do pikiety przeciwników budowy spalarni (przed teatrem "Banialuka"). Prezydent zapowiedział spotkanie z tą grupą 1 lipca. Dwa tygodnie później spotkanie konsultacyjne. Posłuchaj.
 
Studium będzie podstawą do ubiegania się o decyzję środowiskową. - Tak jak już wcześniej deklarowałem, chciałby aby w tej sprawie, było w naszym mieście referendum. Oczywiście, o tym decyduje rada miejska i zwrócę się do niej o to. Najpierw jednak musi być decyzja środowiskowa [...] - dodaje Jarosław Klimaszewski. Referendum może się odbyć w pierwszej połowie przyszłego roku. 

Umowę na wykonanie studium dla planowanej inwestycji Zakład Gospodarki Odpadami podpisał z konsorcjum firm Polinvest i Empro. Koszt przygotowania dokumentu to 95 tys. złotych netto.
 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: