Bielsko-Biała. Będzie druga tura wyborów! AKTUALIZACJAMagda FritzMagda Fritz

Bielsko-Biała. Będzie druga tura wyborów! AKTUALIZACJA

W Bielsku-Białej prezydent miasta zostanie wybrany w II turze wyborów samorządowych. To raczej pewne. Szanse na znalezienie się w niej ma 3 kandydatów.AKTUALIZACJA 23.10

Znamy już oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Bielska-Białej. Najwięcej, bo prawie 29 tysięcy mieszkańców zagłosowało na Jarosława Klimaszewskiego. To daje kandydatowi Koalicji Obywatelskiej niespełna 40-procentowe poparcie. W drugiej turze jest także Przemysław Drabek, wystawiony przez Prawo i Sprawiedliwość. Swój głos oddało na niego 32,7 proc. bielszczan, którzy poszli do urn. O 7 tysięcy mniej osób poparło trzeciego w tym zestawieniu Janusza Okrzesika z Niezależnych. BB. I ta trójka liczyła się w wyścigu do prezydenckiego fotela.

Pozostała trójka kandydatów miała dużo mniejsze poparcie- Jerzy Jachnik z Kukiz’15 otrzymał 1825 głosów, a kolejni w tym zestawieniu- Ryszard Wrona, kandydat lewicy i Monika Socha nie dostali tysiąca głosów.
 

Jarosław Klimaszewski- 28 999 głosów- 39,87 %
Przemysław Drabek- 23 783 głosów- 32,70 %
Janusz Okrzesik- 16 713 głosów- 22,98 %
Jerzy Jachnik- 1 825 głosów- 2,51%
Ryszard Wrona- 745 głosów- 1,02 %
Monika Socha- 666 głosów- 0,92 %

 
AKTUALIZACJA godz. 9:30 

Januszowi Okrzesikowi do drugiej tury zabrakło ok. 5 tysięcy głosów. Taka różnica jest między drugim, a trzecim miejscem. Kandydat Niezależnych.BB mówi o rozczarowaniu. Posłuchajcie. 

Jarosław Klimaszewski cieszy się z rekordowo dużej frekwencji. Prawdopodobnie w Bielsku-Białej głosowało ponad 60 proc. uprawnionych. Posłuchajcie. 


AKTUALIZACJA godz. 6:30

W systemie teleinformatycznym Miejskiej Komisji Wyborczej są dane z 59 na 75 lokali wyborczych. Jak informuje Adam Kanafek, przewodniczący MKW kolejność kandydatów nie zmienia się. Przewiduje on, że przyjmowanie wyników z komisji obwodowych z całego miasta potrwa do południa. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, różnica między drugim Drabkiem, a trzecim Okrzesikiem jest większa niż 4 lata temu. Na teraz więc można przypuszczać, że w drugiej turze dojdzie do starcia kandydatów PO i PiS. 

Jarosław Klimaszewski, Przemysław Drabek i Janusz Okrzesik-
tak wygląda kolejność w wyścigu do prezydenckiego fotela na godz. 5:00. To informacja nieoficjalna na podstawie wyników z ok. połowy lokali wyborczych, których w mieście było 75. Miejska Komisja Wyborcza zatwierdziła wyniki z 11 lokali wyborczych, z kolejnych 24 czekają na zatwierdzenie. 

Różnice między pierwszą trójką są tak niewielkie, że nie można na razie powiedzieć kto powalczy 4 listopada. 

Chętnych do zastąpienia prezydenta Jacka Krywulta jest 6. Przepaść między pierwsza trójką, a resztą kandydatów jest ogromna. Z całą pewnością można stwierdzić, że nikt z tej drugiej grupy nie ma szans na znalezienie się w II turze wyborów. Poparcie, jakie uzyskali: Jerzy Jachnik, Monika Socha i Ryszard Wrona jest minimalne. 

W porównaniu do poprzednich wyborów samorządowych wszystko się opóźnia. Przypomnijmy, że jedną z nowości w wyborach samorządowych 2018 r. są 2 komisje w każdym lokalu wyborczym. Jedna przeprowadzała głosowanie, druga po zamknięciu obwodu o godz. 21:00 miała liczyć głosy. Jak się dowiedzieliśmy, procedury przekazania dokumentów trwały ok. 2 godzin, a w niektórych przypadkach nawet 4 godziny! Efekt tego był taki, że wyniki zaczęły fizycznie docierać do Miejskiej Komisji Wyborczej ok. godz. 1:00 w nocy. Dość powiedzieć, że wyniki ze szpitala wojewódzkiego (obwodu zamkniętego) "dojechały" do MKW o godz. 4:30... 
Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: