Będzie pozew?
fot.: Fb Bart Staszewski
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Będzie pozew?

Zainteresuje lokalne władze, żeby rozważyły pozwanie pana Staszewskiego - zapowiada poseł PiS-u Arkadiusz Mularczyk. Polityk chce, aby aktywistę, który ustawia tabliczki z napisem „strefa wolna od LGBT” w tych gminach, które podjęły uchwałę „przeciwko ideologii LGBT”, pozwała między innymi Istebna.Mularczyk uważa [w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl] , że działania Barta Staszewskiego „to ewidentne, bezczelne prowokacje, których celem jest stygmatyzowanie tych miejscowości, robienie hejtu za granicą, pozbawianie środków”. I w związku z tym, gminy, które – jak twierdzi poseł – oczernia aktywista, "powinny rozważyć skierowanie sprawy na ścieżkę prawną” z tytułu ochrony dóbr osobistych.

Czy rozważa taką możliwość Istebna, w której charakterystyczna, żółta tabliczka stanęła we wrześniu?
- Myślę, że skłonimy się do tego, rozmawiałam już z naszymi służbami prawnymi. Na razie czekamy na te postępowania, które są prowadzone w innych gminach. Jak nam czas pozwoli, bo na razie mamy szał inwestycyjny, to jeszcze raz się nad tym pochylimy i pewnie spotkamy się w sądzie z panem Bartem Staszewskim - mówi wójt Łucja Michałek. Posłuchaj

"Ani kroku wstecz" - odpowiada tymczasem w mediach społecznościowych na groźby pozwów Bart Staszewski. Jak pisze „niech wstydzą się gminy, które przyjęły homofobiczne uchwały "przeciw ideologii LGBT"! Podkreśla, że to dokumenty, które dyskryminują osoby LGBT, co orzekł już m. in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który unieważnił uchwałę ("w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową") Rady Gminy Istebna.

WSA (w lipcu) stwierdził, że samorząd przekroczył uprawnienia i podjął ją z naruszeniem prawa. Uznał też, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej i tożsamości seksualnej i narusza art. 32 Konstytucji RP, mówiący o tym, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Skargę kasacyjną od tego wyroku wniosła do Naczelnego Sądu Administracyjnego wójt Istebnej, a także Prokuratura Krajowa. 
- Z tego co wiem, swoją skargę złożyło także stowarzyszenie Ordo Iuris - dodaje wójt Michałek.   

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: