Będzie nowe muzeum! Zupełnie inne niż wszystkie
Agnieszka DąbrowskaAgnieszka Dąbrowska

Będzie nowe muzeum! Zupełnie inne niż wszystkie

Zamknięte dziś drewniane kościoły zyskają nowe życie. Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej powstanie Muzeum Drewnianej Architektury Rozproszonej.Nowe muzeum powstanie w naszym regionie i to zupełnie inne niż wszystkie dotychczas. Będzie ono prezentowało zabytkowe drewniane kościoły. Gdzie? Właśnie sęk w tym, że nie w jednym miejscu, a kilku. Taka jest idea Muzeum Drewnianej Architektury Rozproszonej, bo taką miałoby nosić nazwę. Opowiada o nim ks. dr Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej. Posłuchajcie!
 
Trzon muzeum mają stanowić kościoły w Polance Wielkiej, Grojcu, Osieku i Nidku. W nich odwiedzający znajdą informacje o historii, ale też o budowie tych obiektów, o tym, co w nich żyje - czyli nietoperzach, sowach, a nawet kornikach - o muzyce sakralnej czy roślinności, która pojawiała się w dawnym malarstwie. Planowany jest nawet ogród odwzorowujący to, co dawniej uwieczniano na płótnach.

To da drugie życie zamkniętym dziś obiektom, obok których powstały nowe kościoły. Często utrzymanie obu stanowi spory problem dla parafii. O środki na tę inwestycję diecezja bielsko-żywiecka stara się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot.: Parafia w Polance Wielkiej

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: