Palić czy nie?
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Palić czy nie?

To pytanie powraca każdej wiosny i jesieni, kiedy prace porządkowe w ogrodach osiągają apogeum. Sterty gałęzi, liści, z którymi nie wiadomo co zrobić... Do tematu wracamy przed długim majowym weekendem, który zachęca do pieczenia kiełbasy przy ognisku.Gałęzie czy liście według przepisów są zwykłymi śmieciami i powinny trafić na wysypisko. W świetle ustawy o odpadach, w gminach, gdzie nie jest prowadzona selektywna zbiórka odpadów organicznych, dopuszczane jest spalanie takich śmieci w przydomowych ogrodach. Każdy musi sprawdzić jak do tematu odnosi się prawo lokalne. Uchwała gminy może wprowadzić całkowity zakaz spalania takich odpadów (Bielsko-Biała), może też wprowadzić ograniczenia czasowe. Jak sytuacja wygląda w Żywcu? Pytamy komendanta żywieckiej Straży Miejskiej, Andrzeja Cadera.
-Ognisko można zapalić, nie można w nim spalać pewnych odpadów, które są szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe dla środowiska. Zgodnie z Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku w Gminie Żywiec, gmina odbiera odpady biodegradowalne - liście i gałęzie- powinny być w specjalnych pojemnikach gromadzone. Jeżeli są to drobne patyki z drzew owocowych - można z nich urządzić ognisko- mówi szef żywieckich strażników.
Paląc ognisko należy pamiętać o tym, że działanie to nie może naruszać innych przepisów prawnych. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej wyjaśnia gdzie można rozpalić ognisko. Z kolei kodeks wykroczeń - w art. 145 -  stanowi, że kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
Jest jeszcze art. 144 kodeksu cywilnego - właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa własności powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Niezastosowanie się do tych ograniczeń może skończyć się mandatem.
Najbezpieczniej przed zapaleniem w ogrodzie ogniska, zadzwonić do Straży Miejskiej, która działa na terenie danego miasta i zapytać czy można to zrobić i na jakich warunkach.

Posłuchaj audycji:



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: